UEFA Champions League (mænd)

UEFA Champions League
Champions League logo
Land(e)Den Europæiske Union Europa
KonføderationUEFA
Etableret1955 (1955)
Første sæson1955-56
Antal hold32
Kvaliceret til
Nedrykning til
Nuværende mestreEngland Manchester City (1. titel)
(2022-23)
Flest mesterskaberSpanien Real Madrid (14 titler)
Tv-partnereLister over tv-stationer
Hjemmesidewww.uefa.com

UEFA Champions League er en fodboldturnering for europæiske herretopklubber, som er arrangeret af UEFA. Indtil 1992 var turneringens officielle navn European Champion Clubs' Cup, Den Europæiske Mesterholdsturnering, og kun vinderen af den nationale liga måtte deltage. I nyere tid er en koefficientrangliste dog indført. Det gør at i kvalifikationen og gruppespillet, bliver holdene seedet, denne seedning foregår ud fra UEFA Koefficientliste. I kvalifikationen bliver de delt op i to grupper, seedede og ikke seedede, og i gruppespillet bliver de delt op i fire seedningslag, efter hvor gode de forskellige hold er, set ud fra UEFA's Koefficientsliste.

Trofæet ved et vundet mesterskab er en vandrepokal, som klubberne skal give afkald på til næste års vinder. Hvis man i dag vinder turneringen fem gange, får man dog lov til at beholde trofæet. Da turneringen hed European Champion Clubs' Cup, blev trofæet dog givet mere uregelmæssigt ved tre sejre i træk. Dette skete ved AFC Ajax for 19711973 og Bayern München for 19741976.

Den portugisiske fodboldspiller, Cristiano Ronaldo, er "all time" topscorer i turneringen.

Seks klubber har vundet trofæet permanent:

  • Real Madrid, som vandt de første fem turneringer i træk fra 1956 til 1960.
  • AFC Ajax, som vandt tre turneringer i træk fra 1971 til 1973.
  • Bayern München, som vandt tre turneringer i træk fra 1974 til 1976.
  • AC Milan, som vandt deres femte turnering i 1994.
  • Liverpool FC, som vandt deres sjette turnering i 2019.
  • FC Barcelona, som vandt deres femte turnering i 2015.

Fem danske klubber har nået Champions League gruppespillet:

Vindere

Champions League

Opdateret d. 11. juni 2023

1992-2023
ÅrstalVinderResultat2'er
2023England Manchester City1-0Italien Inter
2022Spanien Real Madrid1-0England Liverpool
2021England Chelsea1-0England Manchester City
2020Tyskland Bayern München1-0Frankrig Paris Saint Germain
2019England Liverpool2-0England Tottenham Hotspur
2018Spanien Real Madrid3-1England Liverpool
2017Spanien Real Madrid4-1Italien Juventus
2016Spanien Real Madrid1-1 (str. 5-3)Spanien Atlético de Madrid
2015Spanien FC Barcelona3-1Italien Juventus
2014Spanien Real Madrid4-1Spanien Atlético de Madrid
2013Tyskland Bayern München2-1Tyskland Borussia Dortmund
2012England Chelsea1-1 (str. 4-3)Tyskland Bayern München
2011Spanien FC Barcelona3-1England Manchester United
2010Italien Inter2-0Tyskland Bayern München
2009Spanien FC Barcelona2-0England Manchester United
2008England Manchester United1-1 (str. 6-5)England Chelsea
2007Italien AC Milan2-1England Liverpool
2006Spanien FC Barcelona2-1England Arsenal
2005England Liverpool3-3 (str. 3-2)Italien AC Milan
2004Portugal FC Porto3-0Frankrig Monaco
2003Italien AC Milan0-0 (str. 3-2)Italien Juventus
2002Spanien Real Madrid2-1Tyskland Bayer Leverkusen
2001Tyskland Bayern München1-1 (str. 5-4)Spanien Valencia
2000Spanien Real Madrid3-0Spanien Valencia
1999England Manchester United2-1Tyskland Bayern München
1998Spanien Real Madrid1-0Italien Juventus
1997Tyskland Borussia Dortmund3-1Italien Juventus
1996Italien Juventus1-1 (str. 4-2)Holland Ajax
1995Holland Ajax1-0Italien AC Milan
1994Italien AC Milan4-0Spanien FC Barcelona
1993Frankrig Marseille1-0Italien AC Milan


European Champion Clubs' Cup

1956-1992
ÅrstalVinderResultat2'er
1992Spanien FC Barcelona1-0Italien Sampdoria
1991Jugoslavien Røde Stjerne Beograd0-0 (str. 5-3)Frankrig Marseille
1990Italien AC Milan1-0Portugal Benfica
1989Italien AC Milan4-0Rumænien Steaua Bukarest
1988Holland PSV Eindhoven0-0 (str. 6-5)Portugal Benfica
1987Portugal FC Porto2-1Tyskland Bayern München
1986Rumænien Steaua Bukarest0-0 (str. 2-0)Spanien FC Barcelona
1985Italien Juventus1-0England Liverpool
1984England Liverpool1-1 (str. 4-2)Italien AS Roma
1983Tyskland Hamburger SV1-0Italien Juventus
1982England Aston Villa1-0Tyskland Bayern München
1981England Liverpool1-0Spanien Real Madrid
1980England Nottingham Forest1-0Tyskland Hamburger SV
1979England Nottingham Forest1-0Sverige Malmö FF
1978

England Liverpool

1-0Belgien Club Brugge
1977England Liverpool3-1Tyskland Borussia Mönchengladbach
1976Tyskland Bayern München1-0Frankrig Saint-Étienne
1975Tyskland Bayern München2-0England Leeds United
1974Tyskland Bayern München4-0Spanien Atlético Madrid
1973Holland Ajax1-0Italien Juventus
1972Holland Ajax2-0Italien Inter
1971Holland Ajax2-0Grækenland Panathinaikos
1970Holland Feyenoord2-1Skotland Celtic
1969Italien AC Milan4-1Holland Ajax Amsterdam
1968England Manchester United4-1Portugal Benfica
1967Skotland Celtic2-1Italien Inter
1966Spanien Real Madrid2-1Jugoslavien Partizan
1965Italien Inter1-0Portugal Benfica
1964Italien Inter3-1Spanien Real Madrid
1963Italien AC Milan2-1Portugal Benfica
1962Portugal Benfica5-3Spanien Real Madrid
1961Portugal Benfica3-2Spanien FC Barcelona
1960Spanien Real Madrid7-3Tyskland Eintracht Frankfurt
1959Spanien Real Madrid2-0Frankrig Stade de Reims
1958Spanien Real Madrid3-2Italien AC Milan
1957Spanien Real Madrid2-0Italien Fiorentina
1956Spanien Real Madrid4-3Frankrig Stade de Reims

Klubber vundet

Opdateret d. 11. juni 2023

HoldVundetFinalistÅr vundetÅr finalistTotal
Spanien Real Madrid1431956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002, 2014, 2016, 2017, 2018, 20221962, 1964, 198117
Italien Milan741963, 1969, 1989, 1990, 1994, 2003, 20071958, 1993, 1995, 200511
England Liverpool641977, 1978, 1981, 1984, 2005, 20191985, 2007, 2018, 202210
Tyskland Bayern München651974, 1975, 1976, 2001, 2013, 20201982, 1987, 1999, 2010, 201211
Spanien Barcelona531992, 2006, 2009, 2011, 20151961, 1986, 19948
Holland Ajax421971, 1972, 1973, 19951969, 19966
Italien Inter331964, 1965, 20101967, 1972, 20236
England Manchester United321968, 1999, 20082009, 20115
Italien Juventus271985, 19961973, 1983, 1997, 1998, 2003, 2015, 20179
Portugal Benfica251961, 19621963, 1965, 1968, 1988, 19907
England Chelsea212012, 202120083
England Nottingham Forest201979, 1980-2
Portugal Porto201987, 2004-2
Skotland Celtic11196719702
Tyskland Hamburg11198319802
Rumænien Steaua Bucureşti11198619892
Frankrig Marseille11199319912
Tyskland Borussia Dortmund11199720132
England Manchester City11202320212
Holland Feyenoord101970-1
England Aston Villa101982-1
Holland PSV Eindhoven101988-1
Jugoslavien Røde Stjerne Beograd101991-1
Spanien Atlético Madrid03-1974, 2014, 20163
Frankrig Stade Reims02-1956, 19592
Spanien Valencia02-2000, 20012
Frankrig Paris Saint-Germain01-20201
England Tottenham Hotspur F.C.01-20191
England Arsenal01-20061
Frankrig AS Monaco01-20041
Tyskland Bayer Leverkusen01-20021
Italien Sampdoria01-19921
Italien Roma01-19841
Sverige Malmö01-19791
Belgien Club Brugge01-19781
Tyskland Borussia Mönchengladbach01-19771
Frankrig Saint-Étienne01-19761
England Leeds United01-19751
Grækenland Panathinaikos01-19711
Jugoslavien Partizan01-19661
Tyskland Eintracht Frankfurt01-19601
Italien Fiorentina01-19571

Vindende nationer

Opdateret d. 11. juni 2023

NationVundetI finalen uden at vindeVinderholdHold i finalen uden at vinde
Spanien Spanien1911Real Madrid (14), Barcelona (5)Real Madrid (3), Barcelona (3), Atlético Madrid (3), Valencia (2)
England England1511Liverpool (6), Manchester United (3), Nottingham Forest (2), Chelsea (2), Aston Villa (1), Manchester City (1)Liverpool (4), Manchester United (2), Leeds United (1), Arsenal (1), Chelsea (1), Tottenham Hotspur (1), Manchester City (1)
Italien Italien1217Milan (7), Inter (3),Juventus (2)Juventus (7), Milan (4), Inter (3), Fiorentina (1), Roma (1), Sampdoria (1)
Tyskland Tyskland810Bayern München (6), Borussia Dortmund (1), Hamburg (1)Bayern München (5), Borussia Dortmund (1), Bayer Leverkusen (1), Borussia Mönchengladbach (1), Eintracht Frankfurt (1), Hamburg (1)
Holland Holland62Ajax (4), PSV (1), Feyenoord (1)Ajax (2)
Portugal Portugal45Benfica (2), Porto (2)Benfica (5)
Frankrig Frankrig16Marseille (1)Stade Reims (2), Saint-Étienne (1), Marseille (1), AS Monaco (1), Paris Saint-Germain (1)
Rumænien Rumænien11Steaua (1)Steaua (1)
Skotland Skotland11Celtic (1)Celtic (1)
Jugoslavien SFR Jugoslavien11Røde Stjerne Beograd (1)Partizan (1)
Belgien Belgien01Club Brugge (1)
Grækenland Grækenland01Panathinaikos (1)
Sverige Sverige01Malmö FF (1)

UEFA Champions League & Mesternes Cup topscorer

Eksklusiv kvalifikationsrunde

Opdateret d. 17. marts 2024.[1]

Spillere der stadigvæk er aktive i Europa er markeret med fed.

RangeringNationSpillerMålKampeMål per kampAktive årKlubber
1PortugalCristiano Ronaldo1401830.772003–2022Manchester United (21), Real Madrid (105), Juventus (14)
2ArgentinaLionel Messi1291630.792005–2023Barcelona (120), Paris Saint-Germain (9)
3PolenRobert Lewandowski941180.82011–Borussia Dortmund (17), Bayern München (69), Barcelona (8)
4FrankrigKarim Benzema901520.592006–2023Lyon (12), Real Madrid (78)
5SpanienRaúl711420.51995–2011Real Madrid (66), Schalke 04 (5)
6HollandRuud van Nistelrooy56730.771998–2009PSV (8), Manchester United (35), Real Madrid (13)
7TysklandThomas Müller541490.362009–Bayern München (54)
8FrankrigThierry Henry501120.451997–2010Monaco (7), Arsenal (35), Barcelona (8)
9ArgentinaAlfredo Di Stéfano49580.841955–1964Real Madrid (49)
10UkraineAndriy Shevchenko481000.481994–2012Dynamo Kiev (29), Milan (15), Chelsea (4)
SverigeZlatan Ibrahimović1240.392001–2023Ajax (6), Juventus (3), Internazionale (6), Barcelona (4), Milan (9), Paris Saint-Germain (20)

Flest Optrædener

Eksklusiv kvalifikationsrunde

Opdateret d. 17. marts 2024.[1]

Spillere der stadigvæk er aktive i Europa er markeret med fed.

RangeringNationSpillerKampeAktive årKlubber
1PortugalCristiano Ronaldo1832003–2022Real Madrid (101), Manchester United (59), Juventus (23)
2SpanienIker Casillas1771999–2019Real Madrid (150), FC Porto (27)
3ArgentinaLionel Messi1632005–2023FC Barcelona (149), Paris Saint-Germain (14)
4FrankrigKarim Benzema1522005–2023Real Madrid (133), Lyon (19)
5SpanienXavi1511998–2015FC Barcelona (151)
6TysklandThomas Müller1492009–Bayern München (149)
7TysklandToni Kroos1462008–Bayern München (41), Real Madrid (105)
8SpanienSergio Ramos1422005–Real Madrid (129), Paris Saint-Germain (8), Sevilla (5)
SpanienRaúl1421995–2011Real Madrid (130), Schalke 04 (12)
10WalesRyan Giggs1411993–2014Manchester United (141)

Evighedstabel

Denne tabel indeholder alle klubber, der har scoret mindst 20 point i European Champion Clubs' Cup/Champions League fra 1955 til 2023. Tabellen er inklusive kvalifikationskampe.

x = deltog i sæsonens gruppespil.

Senest opdateret 17. marts 2024 – efter sæsonens gruppespil.

NrKlubKVUTMålP55 5656 5757 5858 5959 6060 6161 6262 6363 6464 6565 6666 6767 6868 6969 7070 7171 7272 7373 7474 7575 7676 7777 7878 7979 8080 8181 8282 8383 8484 8585 8686 8787 8888 8989 9090 9191 9292 9393 9494 9595 9696 9797 9898 9999 0000 0101 0202 0303 0404 0505 0606 0707 0808 0909 1010 1111 1212 1313 1414 1515 1616 1717 1818 1919 2020 2121 2222 2323

24

1Spanien Real Madrid471282801091041-516644xxxxxxxxxxxxxxx--x--xx-xxx-----xxxxx----x-xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
2Tyskland Bayern München3792287576801-369531--------------x--xxxxx---xx---xxx-xx---x--xxxxxxxxxx-xxxxxxxxxxxxxxxx
3Spanien Barcelona3391977666667-343470----xx-------------x----------x-----xxxx--xxxxxx-xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
4England Manchester United2931606964533-284389-xx-------x-xx------------------------xx-xxxxxxxxxxxxxxxxxx-x-xx-xx-x
5Italien Juventus3011537078479-301376---x-xx-----x----xx-x-xx--xx-xxx--------xxxx-xxxxxx--xx--xxxxxxxxxxx-
6England Liverpool2471425055472-227334---------x-x------x--xxxxxxxxx----------------xx-xxxxxx----x--xxxxxx-
7Italien AC Milan2621306666435-247326x-x-x--xx----xx---------x--------xxx-xxx-x--xx-xxxxxx-xxxxx-------xxx
8Portugal Benfica2841296689467-328324--x--xxxxxx-xxx-xxx-xxx---x-xx--x-x-x--x---x------xxx--xxxxxxxxxx-xxx
9Portugal FC Porto2681216087395-304302-x--x------------------xx-----xxxx-x-xx-xxxxx-x-xxxxxxx-xxxxxxxx-xxxx
10Holland Ajax Amsterdam2471126471396-282288--x--x-----xxx-xxxx---x-xx-xx-x--------xxx-x---xxxx----xxxxx---xxxxx-
11Ukraine Dynamo Kijev2541045595350-315263------------x-x--x--xx-x--xx---xx---x-xx--xxxxxxxx-xxxx--x--xx---xx--
12England Chelsea1981035342340-177259--------------------------------------------x---xxxxxxxxxxxxx-x-xxxx-
13England Arsenal2011014357332-218245----------------x-------------------x------xxxxxxxxxxxxxxxxxxx------x
14Italien Internazionale199955252282-200242--------xxxx----x--------x--------x--------x---xxxxxxxxxx------xxxxxx
15Skotland Celtic2221013982337-270241-----------xxxxxxxxxxxx-x-xx---x-x------------x-xx-xxx---xx--xx----xx
16Tyskland Borussia Dortmund169813355287-212195-xx-----x-------------------------------xxx-x-xx--------xxxx-xxxxxxxx
17Spanien Atletico Madrid160764242226-152194---x-------x---x--x----x-----------------x-----------xx---xxxxxxxxxxx
18Belgien RSC Anderlecht200704486282-320184xx--x--x-xxxxx---x-x------x---xxx---x-xx-----xx-xxxx-----xxx--x-------
19Holland PSV Eindhoven187694474249-234182x-------x-----------xx-x-------xxxx-xx----xxxxxxxxxxxx------xx-x----x
20Frankrig Paris SG142772738283-164181-------------------------------x-------x--x--x---x-------xxxxxxxxxxxx
21Serbien Røde Stjerne Beograd151703348278-203173-xx-xx---x---xxx--x---x--xx--x-x-x-xx--------------------------xx---x
22Skotland Glasgow Rangers173644168242-248169-xx-x-x-xx----------xx-x--------x-xxxxx-xx--xx--x-x-x-xx-----------x-
23Grækenland Olympiakos186663684222-283168----x------xx-----xxx----xxxx---x---------xxxxxxxxxxx-x-xxxxx-x-xx---
24Frankrig Olympique Lyon148653746232-178167---------------------------------------------xxxxxxxxxxxx---xx-xx----
25Kroatien Dinamo Zagreb156653259230-217162---x-----------------------x----------x----xx-----------xx--xx--x--x-
NrKlubKVUTMålP55 5656 5757 5858 5959 6060 6161 6262 6363 6464 6565 6666 6767 6868 6969 7070 7171 7272 7373 7474 7575 7676 7777 7878 7979 8080 8181 8282 8383 8484 8585 8686 8787 8888 8989 9090 9191 9292 9393 9494 9595 9696 9797 9898 9999 0000 0101 0202 0303 0404 0505 0606 0707 0808 0909 1010 1111 1212 1313 1414 1515 1616 1717 1818 1919 2020 2121 2222 2323

24

26Tyrkiet Galatasaray177574377215-279157-x-----xx-----x-xxx-------------xx----xx--xxxxxxx--x-----xxxx--xx---x
27Ukraine Shakhtar Donetsk152583658214-231152---------------------------------------------x---x-xxx-xxxxxx-xxxxxxx
28Spanien Valencia128573536191-130149----------------x---------------------------xx-x-x-xx--xxx--x--xx----
29Norge Rosenborg152583163224-232147-------------x-x-x-------------x--x-x-x-xxxxxxxx-xx-x----------------
30England Manchester City113622229228-129146-------------x------------------------------------------xxxxxxxxxxxxx
31Rumænien Steaua Bukarest145524152203-204145--x---x------x-------x-x------xxxxx---xxxx---------xxx----x----------
32Grækenland Panathinaikos157494563182-214143-----xxx-xx---xx-x----x------x-x---xx---x--x-xx-xxx--x-x-------------
33Tjekkiet Sparta Prag146543062190-203138----------x-x----------------xx-xxxxx-x---x-xxx-xxx------------------
34Schweiz FC Basel118472348170-192117------------x-xx-xx---x--x---------------------x-----x-x--xx-xx------
35Frankrig AS Monaco118462448185-159116------x-x--------------x---x-----x----x---x--x--xx---------x-x----x--
36Belgien Club Brugge126433053156-181116------------------x--xxx-x-------x-x-x---------xx-x----------x-xxxxx-
37Tyskland Bayer Leverkusen117432648171-180112------------------------------------------x-xxxx-x------x-xxxx--x--x-
38Frankrig Olympique Marseille114461949161-139111----------------------------------xxxx------x---x---xxxxx-x------x-x-
39Rusland Spartak Moskva124403153173-193111---------------x---------x-------x-x--xxx--xxxxx---x---x-x-----------
40Italien AS Roma110412742148-158109----------------------------x-----------------xx-x-xxx-x---xx-xx-----
41Serbien Partizan Beograd105412440161-133106x-----xxx-x----------x-x----x-------------------x------x-------------
42Hviderusland BATE Borisov100363034111-138102-----------------------------------------------------x--xx-xx--------
43Danmark FC København94382333126-11399--------------------------------------x------------x---x--x--x-----xx
44Bulgarien CSKA Sofia98411641140-14498-xxxxxxx---x--x-xxx-xx---xxxx---x-xx-x-------------------------------
45Østrig Red Bull Salzburg86352229125-11592----------------------------------------------------------------xxxxx
46Rusland CSKA Moskva104342446125-15592----------------x--------------------x-----------x-xx-x-x-xxxxxx-----
47Holland Feyenoord89342332147-11691------xx--x---xxx--x---------x--------x---x-x-xx--------------x-----x
48Polen Legia Warszawa76371524106-9189-x---x--------xx------------------------x--------------------x-------
49Sverige Malmø FF9132223797-14086---------x-x-x--xx--xx-x--------x-xx-----------------------xx-----x--
50Moldova FC Sheriff Tiraspol9033193894-9385------------------------------------------------------------------x--
NrKlubKVUTMålP55 5656 5757 5858 5959 6060 6161 6262 6363 6464 6565 6666 6767 6868 6969 7070 7171 7272 7373 7474 7575 7676 7777 7878 7979 8080 8181 8282 8383 8484 8585 8686 8787 8888 8989 9090 9191 9292 9393 9494 9595 9696 9797 9898 9999 0000 0101 0202 0303 0404 0505 0606 0707 0808 0909 1010 1111 1212 1313 1414 1515 1616 1717 1818 1919 2020 2121 2222 2323

24

51Tyrkiet Fenerbahçe SK107322154120-17985----x-x--xx--x-x---xx--x----x-x---x------x----x--xx-xx---------------
52Slovenien NK Maribor8232203094-11184--------------------------------------------x--------------x--x------
53Portugal Sporting Lissabon106312253140-17884x--x--xx---x---x---x-----x-x--------------x--x-----xxx-----x-xx---xx-
54Sverige IFK Göteborg82351334138-11983---xx-x--------x-----------xxx--x--xx-x-xx--------------------------
55Cypern APOEL Nicosia9429254099-12283----------x-------x------x-----x---x-x----------------x-x--x---------
56Tyskland Schalke 0477311828109-11780---x------------------------------------------x---x-x--x-xxx---x-----
57Østrig Rapid Wien8135937130-12279xxx--x---x--xx-------------xx---xx-------x--------x------------------
58Spanien FC Sevilla72301923110-10379--x-------------------------------------------------x-x-----xxx--xxxx
59Rusland Zenit Skt. Petersborg7630153198-9675------------------------------x----------------------x--xxxxx---xxx--
60Tyrkiet Besiktas8927194389-15373---x-x-----xx--------------x---x---xxx--x-x-xx--x---x-x----x-----x---
61Italien Napoli59251516102-7171--------------------------------x--x--------------------x-x--xxxx--xx
62Finland HJK Helsinki80291338104-12671----------x--------x---x--x---x-xx-x-x----x-------------------------
63Ungarn Ferencvarosi TC69261825111-11770--------x-x---x------x----x----------x--xx----x--x---------------x---
64England Tottenham62281222116-9068------x------------------------------------------------x-----xxxx--x-
65Tyskland Werder Bremen66271425109-10768----------x----------------------x----x----------xxxxx-x-------------
66Spanien Deportivo La Coruna6225172078-7967---------------------------------------------xxxxx-------------------
67Østrig FK Austria Wien73251632100-11066------xxx-----xx-----x-xxxx--xxx----xxx---------x--x------x----------
68Italien S.S. Lazio6024162093-7764--------------------------------------------xxx-x---x------------x--x
69Tyskland Borussia Mönchengladbach55221617110-7460---------------xx---xxx-------------------------------------xx---x---
70Belgien Standard Liège5825102387-7360---x--x-x-----xxx----------xx-------------------------x--------------
71Bulgarien PFC Ludogorets Razgrad6022142490-8458-----------------------------------------------------------x-x-------
72Frankrig Girondins Bordeaux5021161354-5458-----------------------------xx-x-----------x------x-xx--------------
73Rumænien Dinamo Bukarest6624103296-10658-x-----xxxx-----x-x-x-x----xxx-----x-x-------x-x-x--x----------------
74Grækenland AEK Athen7418223479-11858--------x----x--x------xx---------x--xxx----x--xx--xx----------x-----
75Italien Fiorentina452115963-4957-x------------x-----------------------------x--------xx--------------
NrKlubKVUTMålP55 5656 5757 5858 5959 6060 6161 6262 6363 6464 6565 6666 6767 6868 6969 7070 7171 7272 7373 7474 7575 7676 7777 7878 7979 8080 8181 8282 8383 8484 8585 8686 8787 8888 8989 9090 9191 9292 9393 9494 9595 9696 9797 9898 9999 0000 0101 0202 0303 0404 0505 0606 0707 0808 0909 1010 1111 1212 1313 1414 1515 1616 1717 1818 1919 2020 2121 2222 2323

24

76Aserbajdsjan FK Qarabag Agdam4719171158-4055--------------------------------------------------------------x------
77Tjekkiet Dukla Prag4522101375-5854--xx--xxxx-x----------x-x--x-----------------------------------------
78Tjekkiet FC Viktoria Plzeň532292282-10553--------------------------------------------------------x-x----x---x-
79Schweiz BSC Young Boys5719152377-10953--xxxx-------------------------x-------------------------------x--x-x
80England Leeds United2295833-3050--------------x----x-----------------x-------x-----------------------
81Tyskland Hamburger SV431991572-5647-----x------------------x--xx----------------x-----x-----------------
82Kroatien Hajduk Split4018101258-4746----------------x--xx---x--------------xx----xx--xx------------------
83Polen Górnik Zabrze432061769-6546------x-xxxxx---xx------------xxxx-----------------------------------
84Frankrig AS Saint-Étienne411971550-4445--x------x--xxxx---xxx----x------------------------------------------
85Israel Maccabi Haifa521892588-8845---------------------------------------x------xx-xxx--x------------x-
86Ungarn Újpest FC441881870-7244-----x---------xxxxxx--xx----------x---------------------------------
87Bulgarien Levski Sofia5815142974-8244----------x----x---x--x-x----x---x----x------xxx---xxxx--------------
88Frankrig Lille OSC5614162649-6344----------------------------------------------x---xx----xx------x-x--
89Spanien Villarreal CF4614151751-5643--------------------------------------------------x--x--x---------x--
90Slovenien Slovan Bratislava4416111750-5843-x-------------x---xx----------------x-------------------------------
91Nordirland Linfield FC7710234463-13943----x-xx---x--x-x---x--xxx-xxxxxx-x---x------xx--x-xxx-x-------------
92Rumænien CFR Cluj4216101654-5442-----------------------------------------------------x-x-x-----------
93Cypern Omonia Nicosia551783065-11242-----------x-----x--xxxxx-xxxxx-x-x---x-------x-x------x-------------
94Tyskland RB Leipzig371851466-6341--------------------------------------------------------------x-xxxxx
95Schweiz Grasshoppers5415112880-8541-x--------------x------x---xxx-----xx---xx-x--x-x--------------------
96Israel Maccabi Tel Aviv F.C.4715102250-6340-------------------------------------x--xx-------x----------x--------
97Schweiz FC Zürich471762460-8240--------x--x-x-----xxx----x------------------------xx-x--------------
98Slovenien Spartak Trnava30159650-2539-------------xx-xxx--------------------------------------------------
99Rusland Lokomotiv Moskva5714113256-8439---------------------------------------------xxxx-x------------xxx---
100Tyskland Berliner FC Dynamo381581554-5238------------------------xxxxxxxxxx-----------------------------------
NrKlubKVUTMålP55 5656 5757 5858 5959 6060 6161 6262 6363 6464 6565 6666 6767 6868 6969 7070 7171 7272 7373 7474 7575 7676 7777 7878 7979 8080 8181 8282 8383 8484 8585 8686 8787 8888 8989 9090 9191 9292 9393 9494 9595 9696 9797 9898 9999 0000 0101 0202 0303 0404 0505 0606 0707 0808 0909 1010 1111 1212 1313 1414 1515 1616 1717 1818 1919 2020 2121 2222 2323

24

101Frankrig FC Nantes4012141452-5438----------xx------x---x--x--x-----------x-----x----------------------
102Letland Skonto FC421662057-6238-------------------------------------xx---xx-xxxxxx----x-------------
103Danmark Brøndby IF441582156-6738-------------------------------x-xx-x----xxxxx-x--x------------------
104Tjekkiet Slavia Prag4613122134-6338-----------------------------------------x---xx-x-x-xxx---------x----
105Østrig Sturm Graz441572251-8137-------------------------------------------xxx-x---------------------
106Polen Wisła Kraków321541358-5034-----------------------x----------------------x-xxx--xx--------------
107Cypern Anorthosis Famagusta361291547-4433--------x-------------------------------x-xxxx----x--x---------------
108Georgien Dinamo Tbilisi391442152-5832------------------------x-------------x---xxx---x-x--x---------------
109Kasakhstan FK Astana3111101037-4532-----------------------x------------------------------------x--------
110Frankrig Stade de Reims24143763-3031x--x-x-x-------------------------------------------------------------
111Ungarn Vasas SC27126962-3430--x---xx---xx---------x----------------------------------------------
112Tyskland SG Dynamo Dresden301261248-4430----------------x-x--xxx----------xx---------------------------------
113England Nottingham Forest F.C.20124432-1428-----------------------xxx-------------------------------------------
114Litauen FBK Kaunas281161141-3928---------------------------------------------xxxxxx-xx---------------
115Spanien Athletic Bilbao281081038-3628-x-------------------------xx--------------x---------------x---------
116Tyrkiet Trabzonspor301081225-3628---------------------xx-xxx--x-------------------xx-----x------------
117Norge Molde FK27811839-3027--------------------------------------------x------------------------
118Ungarn Budapest Honvéd301231547-5427-x-----------------------x---xxx-xx-x-x------------------------------
119Ungarn Debreceni VSC321151637-5027--------------------------------------------------xxx-xx-------------
120Armenien FC Pjunik Jerevan38992033-6227------------------------------------------x----xxxxxxxxx-------------
121Luxembourg F91 Dudelange441072750-9227---------------------------------------------------------------------
122Tyskland VfB Stuttgart29981235-4226-----------------------------x-------x----------x---x-x--------------
123England Newcastle United241131033-3325------------------------------------------x----xx-------------------x
124Wales The New Saints F.C.381052337-6525---------------------------------------------------------------------
125Tyskland VfL Wolfsburg22103929-2923------------------------------------------------------x-----x-----x--
NrKlubKVUTMålP55 5656 5757 5858 5959 6060 6161 6262 6363 6464 6565 6666 6767 6868 6969 7070 7171 7272 7373 7474 7575 7676 7777 7878 7979 8080 8181 8282 8383 8484 8585 8686 8787 8888 8989 9090 9191 9292 9393 9494 9595 9696 9797 9898 9999 0000 0101 0202 0303 0404 0505 0606 0707 0808 0909 1010 1111 1212 1313 1414 1515 1616 1717 1818 1919 2020 2121 2222 2323

24

126Polen Lech Poznan261111429-4223----------------------------xx-----x-xx----------------x-------------
127Slovakiet MŠK Žilina28951427-4523-----------------------------------------------xxx--x--x-------------
128Malta Valletta FC46873138-11322--------x----------x---x-x---x-----x---------------------------------
129Tyskland FC Köln1778227-1922-------x-x-------------x---------------------------------------------
130Italien Atalanta B.C.2386940-4322----------------------------------------------------------------xxx--
131Ungarn MTK Budapest FC241021241-4622x--x----------------------------x---------x-x---x----x---------------
132Portugal Boavista FC2478927-3222--------------------------------------------x-xx---------------------
133Spanien Real Sociedad26861224-2922--------------------------xx--------------------x---------x---------x
134England Aston Villa F.C.1593324-1021--------------------------xx-----------------------------------------
135Israel Hapoel Be'er Sheva F.C.1693427-2421---------------------------------------------------------------------
136Danmark FC Midtjylland24771025-3321-----------------------------------------------------------------x---
137Grækenland PAOK F.C.28691336-4921---------------------x--------x--------------------------------------
138Slovakiet FC Artmedia Petržalka1876525-2420--------------------------------------------------x------------------
139Polen Widzew Lodz26921548-5120--------------------------xx-------------xx-x------------------------
140Danmark Aalborg BK24761132-4120----------------------------------------x---x--------x---------------
141Frankrig AJ Auxerre24921319-3120-----------------------------------------x-----x-------x-------------
142Litauen FK Žalgiris Vilnius24841221-3720-------------------------------------x-------------------------------
143Østrig FC Wacker Innsbruck27841537-5420----------------xxx-x-x-----------xx---------------------------------
144Albanien KF Tirana40842837-6520----------x---xx-----------x-----xx---------xx--xxx-x-x--------------
145Irland Dundalk F.C.334121724-6020--------x---x--------x--x--x-----x--x--------------------------------
NrKlubKVUTMålP55 5656 5757 5858 5959 6060 6161 6262 6363 6464 6565 6666 6767 6868 6969 7070 7171 7272 7373 7474 7575 7676 7777 7878 7979 8080 8181 8282 8383 8484 8585 8686 8787 8888 8989 9090 9191 9292 9393 9494 9595 9696 9797 9898 9999 0000 0101 0202 0303 0404 0505 0606 0707 0808 0909 1010 1111 1212 1313 1414 1515 1616 1717 1818 1919 2020 2121 2222 2323

24


Se også

  • The Super League, som i 2021 blev forsøgt etableret som en direkte konkurrent til Champions League.

Litteratur

  • Niels Christian Frederiksen, Mesterværket – historien om Mesterholdenes Europa Cup og Champions League, People's Press, 2011. ISBN 978-87-7108-251-7.
  • Keir Radnedge, The Official UEFA Champions League Treasures. Carlton Books Ltd, 2011. ISBN 1-84732-633-1

Eksterne henvisninger

Referencer

Medier brugt på denne side

Flag of Portugal.svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857–1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Flag of Romania (1965–1989).svg

Flag of Romania, (21 August 1965 - 22 December 1989/officialy 27 December 1989).

Construction sheet of the Flag of Romania as depicted in Decree nr. 972 from 5 November 1968.

  • l = 2/3 × L
  • C = 1/3 × L
  • S = 2/5 × l
Flag of Croatia.svg
Det er let at give dette billede en kant
Flag of Austria.svg
Flag of Austria with the red in the Austrian national colours which was official ordered within the Austrian Armed Forces (Bundesheer) in the characteristic “Pantone 032 C” (since May 2018 the Red is ordered in the characteristic “Pantone 186 C”.)
Flag of Slovenia.svg
The flag of Slovenia.
"The construction sheet for the coat of arms and flag of the Republic of Slovenia
is issued in the Official Gazette Uradni list Republike Slovenije #67, 27 October 1994
as the addendum to the Law on the coat of arms and flag."
Flag of Finland.svg
Finlands flag
Ulster banner.svg
Ulster Banner is a heraldic banner taken from the former coat of arms of Northern Ireland. It was used by the Northern Ireland government in 1953-1973 with Edwardian crown since coronation of Queen Elizabeth II, based earlier design with Tudor Crown from 1924. Otherwise known as the Ulster Flag, Red Hand of Ulster Flag, Red Hand Flag.
Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg
Ulster Banner is a heraldic banner taken from the former coat of arms of Northern Ireland. It was used by the Northern Ireland government in 1953-1973 with Edwardian crown since coronation of Queen Elizabeth II, based earlier design with Tudor Crown from 1924. Otherwise known as the Ulster Flag, Red Hand of Ulster Flag, Red Hand Flag.
Flag of Albania.svg
Flag of Albania
Flag of Spain (1945–1977).svg
Forfatter/Opretter: SanchoPanzaXXI, Licens: CC BY-SA 4.0
Flag of Spain during the Spanish State. It was adopted on 11 October 1945 with Reglamento de Banderas Insignias y Distintivos (Flags, Ensigns and Coats of Arms Bill)
UEFA Champions League logo.svg
UEFA Champions League logo, is an annual club football competition organised by the Union of European Football Associations.
Flag of Europe.svg
The Flag of Europe is the flag and emblem of the European Union (EU) and Council of Europe (CoE). It consists of a circle of 12 golden (yellow) stars on a blue background. It was created in 1955 by the CoE and adopted by the EU, then the European Communities, in the 1980s.

The CoE and EU are distinct in membership and nature. The CoE is a 47-member international organisation dealing with human rights and rule of law, while the EU is a quasi-federal union of 27 states focused on economic integration and political cooperation. Today, the flag is mostly associated with the latter.

It was the intention of the CoE that the flag should come to represent Europe as a whole, and since its adoption the membership of the CoE covers nearly the entire continent. This is why the EU adopted the same flag. The flag has been used to represent Europe in sporting events and as a pro-democracy banner outside the Union.
World Map FIFA.svg
Map of the members of FIFA according to their confederation, on the 1st January 2006 (before this date, see this map):
 
CONCACAF – Confederation of North, Central American and Caribbean Association Football in North, Central and South America
 
CONMEBOL – Confederación Sudamericana de Fútbol in South America
 
UEFA – Union of European Football Associations in Europe and Asia