Tysklands demografi

Befolkningspyramide for Tyskland i 2021

Tysklands demografi undersøges af tyske Statistisches Bundesamt (Tysklands statistiske bureau). Ved den første tyske folketælling efter Tysklands genforening den 9 maj 2011 var Tysklands befolkning 80.219.695,[1] hvilket gør Tyskland til det 16. mest folkerige land i verden og det mest folkerige i EU.

Indbyggere i Tyskland

Ifølge Statistisches Bundesamt havde Tyskland ved slutningen af 2019 en befolkning på 83.167.000 indbyggere, fordelt på 41.038.000 mænd og 42.129.000 kvinder. De 72.769.000 af befolkningen er registreret som tyske statsborgere. [2] Det var 148.000 flere indbyggere end der blev registreret året forinden. [3] Samtidig er det registrerede antal tyske statsborgere i samme periode faldet med 161.000 personer, hvorfor befolkningsoverskuddet skyldes tilflytning udefra.

Statistiches Bundesamt (Destatis) har også opgjort, at 21.246.000 af befolkningen i bredeste forstand har migrationsbaggrund.[4] Dermed forstås, om man selv eller om en af ens forældre er migreret til Tyskland efter 1955.[5]

Udover den lovligt registrerede befolkning bor der også personer illegalt, og personer der ikke har permanent opholdstilladels. Talmæssigt lader det sig i sagens natur ikke opgøre, men det anslås skønsmæssigt. I Clandestino-projektet blev det anslået, at antallet af ”irregulære migranter” i Tyskland i 2008, kunne opgøres til et sted mellem 196.000 og 457.000 personer.[6]Det tyske Bundesamt für Migration und Flüchtlinge's, omfattende migrationsberetning fra 2015 (året hvor Europa blev ramt af store flygtningestrømme) omtaler i afsnit 6 den illegale eller irregulære migration. [7]. De viser en opgørelse baseret på Forbundspolitiets statistik, at der i 2015 var registreret 312.000 mistænkte for ulovligt ophold i landet. I perioden 1994-2004 lå tallet mellem 80-140.000, mens det i perioden fra 2005 til 2014 lå mellem 42-112.000 personer. Til sammenligning har EU-stat i deres opgørelse for 2019 anført, at der i hele EU var fundet 628.000 personer, der opholdt sig illegalt i EU.[8]

Befolkningssammensætning

Uddybende Uddybende artikel: Tysklands historie

Befolkningen er et blandingsfolk med hovedsagelig germanske, keltiske og slaviske rødder. Sprogligt og kulturelt stammer tyskerne fra de gamle germanske stammer. Friserne bor i nordvest, nedersakserne sydvest for Elben og frankerne, alemannerne og bayrerne i de sydlige dele af Tyskland, men også ikke-germanske folk er blevet assimileret i den tyske kultur. Allerede tidligt kom gallere ind i de vestlige og sydlige dele af dagens Tyskland, og gennem indvandring fra øst fra Middelalderen blev stadig flere slaver assimileret. I nyere tid er der kommet mange indvandrere fra Østeuropa, særlig fra det tidligere Jugoslavien, fra Rusland, og fra Tyrkiet.

Før Tysklands genforening i 1990 boede der godt 62 millioner i de 11 gamle delstater i Forbundsrepublikken Tyskland og godt 18 millioner i de fem nye delstater, som udgjorde det tidligere DDR. Der er dog betydelige regionale forskelle i befolkningstætheden. Større befolkningskoncentrationer findes i Nordrhein-Westfalen, Rhein-Main-området omkring Frankfurt, i den nordlige del af Baden-Württemberg og i Sachsen.

Sprog og religion

Det officielle sprog er tysk. Minoritetssprog som plattysk, frisisk, dansk, sorbisk og Romani er officielt anerkendte, men ikke sidestillede med det nationale sprog. Før 2. verdenskrig var ca. to tredjedele af den tyske befolkning protestanter og den sidste tredjedel katolikker. Ser man til en vis grad bort fra storbyerne, kan man sige, at befolkningens religiøse tilhørshold har fulgt de politiske grænser, for det var de lokale fyrster, som fastslog, hvilken religion befolkningen skulle have. Det store flertal føjede sig efter, hvad der blev bestemt ovenfra. Kun i mindre grad førte den politiske overstyring til folkeforflytninger. I dag tilhører ca. to tredjedele af den tyske befolkning officielt en kristen kirke, jævnt fordelt mellem protestanter og katolikker (med et lille flertal for de førstnævnte). Protestanter dominerer i nord, mens katolikkerne har deres tyngdepunkt i de sydlige delstater og i de vestligste områder. Her må det indskydes, at Tysklands protestanter ikke alle sammen er lutheranere, men at der også er regionale landskirker med et reformert ("calvinistisk" præg). Der er også opstået protestantiske, evangeliske grupper af nordamerikansk inspiration.

Ikke-tyske statsborgere

Andelen af befolkningen i Tyskland, der ikke er tyske statsborgere, har været støt stigende, og har medvirket til, at den samlede befolkning ikke er skrumpet. Nedenfor vises en opgørelse over antallet af de største grupper (ca. 100.000 eller flere) af de forskellige statsborgere i den tyske befolkning henover de seneste år.[9] :

201920182017201620152014
Land
Total11.228.30010.915.45510.623.31010.039.0809.107.8938.152.968
EUROPA7.789.8257.636.6157.507.3107.073.9806.831.4286.394.914
Den Europæiske Union EU4.882.4954.789.7554.701.2904.279.7704.013.1793.672.394
Bulgarien Bulgarien360.170337.015310.415263.320226.183183.263
Danmark Danmark21.72022.21524.91021.16520.82820.495
Frankrig Frankrig140.290140.900149.025130.915126.739123.281
Grækenland Grækenland363.650363.205362.245348.475339.931328.564
Italien Italien646.460643.530643.065611.450596.127574.530
Kroatien Kroatien414.890395.665367.900332.605297.895263.347
Nederlandene Nederlandene151.145151.260154.630149.160147.322144.741
Østrig Østrig186.725187.370191.305183.625181.756179.772
Polen Polen862.535860.145866.855783.085740.962674.152
Portugal Portugal138.410138.890146.810136.080133.929130.882
Rumænien Rumænien748.225696.275622.780533.660452.718355.343
Spanien Spanien177.755176.020178.010163.560155.918146.846
Ungarn Ungarn211.740212.360207.025192.340178.221156.812
Nordmakedonien Nordmakedonien115.210106.55599.43595.57095.97683.854
Serbien Serbien237.755231.230225.535223.100230.427220.908
Tyrkiet Tyrkiet1.472.3901.476.4101.483.5151.492.5801.506.1131.527.118
Bosnien-Hercegovina Bosnien-Hercegovina203.265190.495180.950172.560167.975163.519
Kosovo Kosovo232.075218.150208.505202.905208.613184.662
Rusland Russiske Føderation232.075218.150249.205245.380230.994221.413
Ukraine Ukraine143.545141.350138.045136.340133.774127.942
AFRIKA600.925570.115539.385510.535429.048363.745
AMERIKA296.710283.585271.425259.840251.829245.674
USA USA121.645119.645117.730114.145111.529108.845
ASIEN2.408.3202.297.9702.184.4102.077.3301.499.1781.075.035
Afghanistan Afghanistan263.420257.110251.640253.485131.45475.385
Kina Kina149.195143.135136.460129.150119.590110.284
Irak Irak255.050247.800237.365227.195136.39988.731
Iran Iran121.835114.125102.76097.71072.53163.064
Syrien Syrien789.465745.645698.950637.845366.556118.196
Vietnam Vietnam99.72596.10592.48589.96587.21484.455
Uoplyst og Statsløse114.170109.375104.055100.58580.59858.833

Se også

Referencer

  1. ^ "Zensus 2011" (PDF). Destatis.de. Hentet 24. august 2017.
  2. ^ Statistisches Bundesamt (Destatis) (tysk): Befolkning efter køn og statsborgerskab 2019 Hentet 4. november 2020.
  3. ^ Statistisches Bundesamt (Destatis) (tysk): Befolkning efter køn og statsborgerskab 2018 Hentet 4. november 2020.
  4. ^ Bevölkerung in Privathaus¬halten nach Migrations-hintergrund Insgesamt (tysk):Andel af befolkningen med migrationsbaggrund Hentet 4. november 2020
  5. ^ Zensus 2011 Basis(tysk): Befolkningsundersøgelsen Zensus 2011 Arkiveret 18. november 2020 hos Wayback Machine Hentet 4. november 2020
  6. ^ Clandestino Project Final Report, Undocumented Migration: Counting the Uncountable. Data and Trends Across Europe. EU-kommissionen, 23. november 2009, side 107. (engelsk) Endelig rapport Arkiveret 25. juli 2019 hos Wayback Machine
  7. ^ Migrationsbericht 2015, Bundesamt für Migration und Flüchtlinge, side 151-157 (tysk) Migrationsberetning 2019 Hentet 4. november 2020
  8. ^ Enforcement of immigration legislation statistics (engelsk) Statistik over håndhævelsen af immigrationslovgivningen Hentet 4. november 2020
  9. ^ Bevölkerung und Erwerbstätigkeit, Ausländische Bevölkerung, Ergebnisse des Ausländerzentralregisters (Destatis 2019) (tysk) Udtræk fra det centrale udlændingeregister Hentet 4. november 2020

Medier brugt på denne side

Flag of Europe.svg
The Flag of Europe is the flag and emblem of the European Union (EU) and Council of Europe (CoE). It consists of a circle of 12 golden (yellow) stars on a blue background. It was created in 1955 by the CoE and adopted by the EU, then the European Communities, in the 1980s.

The CoE and EU are distinct in membership and nature. The CoE is a 47-member international organisation dealing with human rights and rule of law, while the EU is a quasi-federal union of 27 states focused on economic integration and political cooperation. Today, the flag is mostly associated with the latter.

It was the intention of the CoE that the flag should come to represent Europe as a whole, and since its adoption the membership of the CoE covers nearly the entire continent. This is why the EU adopted the same flag. The flag has been used to represent Europe in sporting events and as a pro-democracy banner outside the Union.
Flag of Croatia.svg
Det er let at give dette billede en kant
Flag of Austria.svg
Flag of Austria with the red in the Austrian national colours which was official ordered within the Austrian Armed Forces (Bundesheer) in the characteristic “Pantone 032 C” (since May 2018 the Red is ordered in the characteristic “Pantone 186 C”.)
Flag of Portugal.svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
Flag of Syria.svg
Det er let at give dette billede en kant
Population Pyramid Germany 2021 (CIA World Factbook).png
The population pyramid of Germany illustrates the age and sex structure of the german population. The population is distributed along the horizontal axis, with males shown on the left and females on the right. The male and female populations are broken down into 5-year age groups represented as horizontal bars along the vertical axis, with the youngest age groups at the bottom and the oldest at the top. The shape of the population pyramid gradually evolves over time based on fertility, mortality, and international migration trends.
Flag of Iran.svg
Flag of Iran. The tricolor flag was introduced in 1906, but after the Islamic Revolution of 1979 the Arabic words 'Allahu akbar' ('God is great'), written in the Kufic script of the Qur'an and repeated 22 times, were added to the red and green strips where they border the white central strip and in the middle is the emblem of Iran (which is a stylized Persian alphabet of the Arabic word Allah ("God")).
The official ISIRI standard (translation at FotW) gives two slightly different methods of construction for the flag: a compass-and-straightedge construction used for File:Flag of Iran (official).svg, and a "simplified" construction sheet with rational numbers used for this file.