Thüringen

Tysk delstat
Freistaat Thüringen
DelstatsflagDelstatsvåben
Freistaat Thüringens flag
Freistaat Thüringens våben
Placering i Tyskland
Deutschland Lage von Thüringen.svg
Basisinformation
Hovedstad:Erfurt
Delstatshymne eller motto:Hymne:Thüringen, holdes Land
Motto:Deutschlands starke Mitte
Areal:16.172,50 km² (11.)
Indbyggertal:2.158.128 (12.)
(31. december 2016)
Befolkningstæthed:133 Indb. pr. km² (13.)
BNI:44,8 € (2005)
Gæld:15 € (2005)
Andel udlændinge:1,46 % (2003)
Arbejdsløshed:14,1 % (april 2007)
Website:www.thueringen.de
Politik
Ministerpræsident:Bodo Ramelow (Die Linke)
Regerende parti(er):Die Linke
Fordeling i
delstatsparlamentet

(90):
CDU 21
Die Linke 29
SPD 8
AfD 22
Grüne 5
FDP 5
Næste valgtermin:2019
Stemmer i forbundsrådet:4

Thüringen ligger i centrum af Tyskland og er blandt de mindre af landets 16 delstater med et areal på 16.200 km² og 2.133.378 indbyggere (31.12. 2019) og 2.108.863 (31.12.2021). Hovedstaden er Erfurt. Thüringen grænser mod Niedersachsen, Sachsen-Anhalt, Sachsen, Bayern og Hessen. Vigtige byer foruden hovedstaden er Gera, Jena, Weimar, Gotha, Eisenach og Suhl.

Historie

Landet er opkaldt efter det thüringske folk, der boede der omkring 300 e.Kr. Thüringen kom under frankisk herredømme i det 6. århundrede og blev en del af (fra 1130 et markgrevskab i) det tysk-romerske rige.

Den vestlige halvdel af riget blev uafhængig efter den thüringske arvefølgekrig, da den liudolfske linje af greverne uddøde og blev en stat kendt under navnet Hessen. Den resterende del af Thüringen blev regeret af Wettin-dynastiet fra Meissen, det senere kongerige Sachsen. Med delingen af slægten i 1485 blev Thüringen efterhånden opdelt i en række mindre stater, og 'Thüringen' blev fortrinsvis et geografisk begreb.

Thüringen blev en del af den napoleonske Rhin-konføderation organiseret i 1806, bekræftet på Wienerkongressen 1814-15 ved dannelsen af Det Tyske Forbund.

De thüringske stater inden for det tyske kejserrige var Sachsen-Weimar-Eisenach, Sachsen-Meiningen, Sachsen-Altenburg, Sachsen-Coburg og Gotha, Schwarzburg-Sondershausen, Schwarzburg-Rudolstadt og de to små fyrstendømmer Reuß-Greiz og Reuß-Gera.

Alle disse dynastiske småstater blev afskaffet under Weimarrepublikken, og Thüringen blev igen en politisk enhed i 1920. Kun Sachsen-Coburg-Gotha stemte for at blive en del af Bayern. Byen Erfurt forblev en del af Preussen, og Weimar blev Thüringens hovedstad. Efter 2. verdenskrig blev Erfurt en del af Thüringen og landets hovedstad.

5. december 2014 fik Die Linke (efterfølger til DDR's regeringsparti, SED) for første gang siden Tysklands genforening ministerpræsidentposten i en tysk delstat. Han blev onsdag den 5. februar 2020 afløst af Thomas Kemmerich fra FDP, som er den anden ministerpræsident fra FDP efter Reinhold Maier (Kabinett Maier (Baden-Württemberg), som var ministerpræsident 1952-1953 i Baden-Württemberg. Fra 4. marts 2020 er Bodo Ramelow igen valgt til ministerpræsident.

Største byer

ByLandkreisIndbyggere
31. dec. 200531. dec. 2010Ændringer i %
Erfurtkreisfri202.844204.994+1,06
Jenakreisfri102.532105.129+2,53
Gerakreisfri103.94899.262-4,51
Weimarkreisfri64.59465.479+1,37
GothaGotha46.89645.593-2,78
NordhausenNordhausen44.53744.296-0,54
EisenachWartburgkreis43.72742.750-2,23
Suhlkreisfrei42.68938.776-9,17
MühlhausenUnstrut-Hainich-Kreis37.28535.978-3,51
AltenburgAltenburger Land37.78134.972-7,43
SaalfeldSaalfeld-Rudolstadt28.16327.008-4,10
IlmenauIlm-Kreis26.73726.022-2,67
ArnstadtIlm-Kreis25.72225.000-2,81
RudolstadtSaalfeld-Rudolstadt25.39723.762-6,44
SondershausenKyffhäuserkreis24.91423.142-7,11
ApoldaWeimarer Land24.50023.131-5,59
SonnebergSonneberg23.80522.356-6,09
GreizGreiz23.76421.792-8,30
MeiningenSchmalkalden-
Meiningen
22.38921.590-3,57

Administrativ opdeling

Thüringen er opdelt i 17 landkreise og 5 kreisfrie byer.

1.Wappen Landkreis Altenburger Land.svgAltenburger Land (Altenburg)2.DEU Landkreis Eichsfeld COA.svgEichsfeld (Heilbad Heiligenstadt)
3.Wappen Landkreis Gotha.svgGotha4.Wappen Landkreis Greiz.svgGreiz
5.Wappen Landkreis Hildburghausen.svgHildburghausen6.Wappen Ilm-Kreis.svgIlm-Kreis (Arnstadt)
7.Wappen Kyffhäuserkreis.svgKyffhäuserkreis (Sondershausen)8.Wappen Landkreis Nordhausen.svgNordhausen
9.Wappen Saale-Holzland-Kreis.svgSaale-Holzland-Kreis (Eisenberg)10.Wappen Saale-Orla-Kreis.svgSaale-Orla-Kreis (Schleiz)
11.Wappen Landkreis Saalfeld-Rudolstadt.svgSaalfeld-Rudolstadt (Saalfeld/Saale)12.Wappen Landkreis Schmalkalden-Meiningen.svgSchmalkalden-Meiningen (Meiningen)
13.Wappen Landkreis Sömmerda.svgSömmerda14.DEU Landkreis Sonneberg COA.svgSonneberg
15.Wappen Unstrut-Hainich-Kreis.svgUnstrut-Hainich-Kreis (Mühlhausen)16.Wappen Wartburgkreis.svgWartburgkreis (Bad Salzungen)
17.Wappen Landkreis Weimarer Land.svgWeimarer Land (Apolda)

Ministerpræsidenter i Thüringen

Ministerpræsidenten i Thüringen er formand for delstatens Landesregierung. Følgende har været ministerpræsident i delstaten:

Se også

Eksterne henvisninger

Commons-logo.svg
Wikimedia Commons har medier relateret til:


Koordinater: 51°N 11°Ø / 51°N 11°Ø / 51; 11

Medier brugt på denne side

Wappen Weimar.svg
Wappen Weimar
Wappen Wartburgkreis.svg
Wappen Wartburgkreis
Wappen Landkreis Sömmerda.svg
Wappen Landkreis Sömmerda
Wappen Gera.svg
Wappen von Gera und der Vögte von Weida (Weida, Gera und Plauen)
Deutschland Lage von Thüringen.svg
Forfatter/Opretter: David Liuzzo, Licens: CC BY-SA 2.0 de
Karte der Bundesrepublik Deutschland mit eingezeichneten Grenzen und alphabetischer Nummerierung der Bundesländer. Das Land Thüringen ist farblich hervorgehoben.
Wappen Saale-Holzland-Kreis.svg
Wappen Saale-Holzland-Kreis (with Saxony at upper right)
Wappen Saale-Orla-Kreis.svg
Wappen Saale-Orla-Kreis
Wappen Landkreis Gotha.svg
Wappen Landkreis Gotha
Wappen Landkreis Hildburghausen.svg
Wappen Landkreis Hildburghausen
Wappen Landkreis Greiz.svg
Wappen Landkreis Greiz
Wappen Jena.svg
coat of arms of the city of Jena
Wappen Landkreis Schmalkalden-Meiningen.svg

Wappen Landkreis Schmalkalden-Meiningen (with Saxony at lower right)

„Das Wappen ist geviertet und zeigt in Feld 1 in Gold auf einem grünen Dreiberg eine schwarze Henne mit rotem Kamm und roten Lappen, in Feld 2 in Blau einen siebenmal von Silber über Rot geteilten, golden gekrönten Löwen mit goldener Bewehrung, in Feld 3 in Blau eine schrägrechte goldene Lanze mit einer rot-weiß gevierteten Fahne, deren linker Rand in jedem Feld eine halbkreisförmige Einbuchtung zeigt; Feld 4 ist neunmal von Schwarz über Gold geteilt und mit einem schrägrechten grünen Rautenkranz belegt.“
Wappen Landkreis Saalfeld-Rudolstadt.svg
Wappen Landkreis Saalfeld-Rudolstadt
Wappen Unstrut-Hainich-Kreis.svg
Wappen Unstrut-Hainich-Kreis
Wappen Suhl.svg
Wappen Suhl