Spansk (sprog)

Disambig bordered fade.svg For alternative betydninger, se spansk. (Se også artikler, som begynder med spansk)
Spansk, Castiliansk
(español, castellano
Udtale:/espaˈɲol/, /kasteˈʎano/ - /kasteˈʝano/
Talt i:Spanien og
Talere i alt:Modersmål: 581,0 millioner (2017)[1]
Skønnet tal. 
Rang:2 (som modersmål)
3 (som fremmedsprog)
Sprogstamme:Indoeuropæisk[2]
 Italisk
  Romansk
   Italovestlig
    Vestligtromansk
     Galloiberisk
      Iberoromansk
       Vestiberisk
        Castilliansk
         Spansk, Castiliansk 
Skriftsystem:Latinske alfabet (Spansk variant
Officiel status
Officielt sprog i:
Reguleret af:Real Academia Española (dansk: Det kongelige spanske akademi) og 21 andre nationale spansksprogede akademier)
Sprogkoder
ISO 639-1:es
ISO 639-2:spa
ISO 639-3:spa 
Countries with Spanish as an official language.svg
Information:

     Spansk er det eneste officielle nationale sprog.      Landet har både spansk og et eller flere officielle sprog.      Spansktalende embedsmænd i nogle amerikanske stater, kommuner og byer.

Spansk eller castiliansk (spansk: español eller castellano) er et romansk sprog i den Iberoromanskgruppe, der udviklede sig fra flere sprog og dialekter i den centrale-nordlige del af den Iberiske Halvø i løbet af 800-tallet[3] og gradvist spredtes med udvidelsen af kongeriget Castilien i det centrale og sydlige dele af den iberiske halvø under senmiddelalderen.

Moderne spansk udviklet gennem "tilpasning af konsonanterne" (Reajuste de las sibilantes), der begyndte i 1400-tallet. Sproget fortsatte at optage ord fra en række andre sprog, samt udvikle nye ord. Spansk blev især bragt til det amerikanske kontinent men også Afrika, Asien og Stillehavsområdet med udvidelsen af det spanske imperium mellem 1400-tallet og 1800-tallet, hvor det blev det vigtigste sprog for regeringen og handel.

Gnome-speakernotes.svg
Udtale
Tre ens spanske ord udtalt med forskelligt tryk.

Er der problemer med lyden? Se da eventuelt Hjælp:Ogg Vorbis eller "Media help" (engelsk)

I 1999 var der 358 millioner mennesker, der talte spansk som modersmål og i alt 417 millioner spansktalende[4] på verdensplan. I øjeblikket er disse tal op til henholdsvis 400[5] og 500[6] millioner mennesker. Spansk er det næstmest anvendte modersmål i verden, efter mandarin kinesisk[7]. Mexico har den største befolkning med spansk som modersmål. Spansk er et af de seks officielle sprog i De Forenede Nationer, og et af de officielle sprog i Den Europæiske Union, og Unasur. Spansk er det næstmest studerede sprog i verden, efter engelsk[8].

Historie

Castiliansk udviklede sig fra vulgærlatin (det latinske hverdagssprog), der var blevet indført til den iberiske halvø af romerne under den 2. puniske krig omkring 210 f.Kr., med indflydelse fra indfødte sprog som keltiberisk, baskisk og andre paleo-hispaniske sprog, og senere ydre påvirkninger, især Arabisk i den andalusiske periode[9].

Lokale udgaver af vulgærlatin menes at have udviklet sig til castiliansk i den centrale-nordlige del af den iberiske halvø i 800 og 900-tallet, i et område defineret af fjernliggende landområder Álava, Cantabrien, Burgos, Soria og La Rioja, inden for kongedømmet Castilien. Castiliansk udviklede store forskelle i forhold til det nærmest beslægtede Llionsk, med en høj grad af baskisk indflydelse. Denne særprægede dialekt spredte sig gradvis syd på i forbindelse med Reconquista.

I 400-tallet gennemgik castiliansk en dramatisk ændring med tilpasning af konsonanterne (Reajuste de las sibilantes). Typiske træk ved den spanske historiske fonologi omfatter modration (Latin vita, spansk vida), palatalisering (latin annum, spansk año, og latin anellum, spansk anillo) og brydning af trykstærke korte e og o fra vulgærlatin (Latin terra , spansk tierra latinske novus, spansk nuevo). Lignende fænomener findes i andre romanske sprog.

Den første spanske grammatik (Gramática de la Lengua Castellana), og i øvrigt den første grammatik i samtlige moderne europæisk sprog[10], er skrevet i Salamanca i 1492 af Elio Antonio de Nebrija. Da han præsenterede den for dronning Isabella, spurgte hun ham, ifølge en anekdote, hvad man kunne bruge et sådant værk til, og han svarede, at sproget er grundlaget for et imperium[10].

Fra 1500-tallet og frem var sproget blevet bragt til Amerika og Spansk ostindien gennem den spanske kolonisering. Miguel de Cervantes Saavedras indflydelse på det spanske sprog fra 1600-tallet har været så stor, at spansk ofte kaldes la Lengua de Cervantes ("Cervantes sprog")[11].

I 1900-tallet blev spansk introduceret i Ækvatorial Guinea og Vestsahara samt til områder af USA, der ikke havde været en del af det spanske imperium, f.eks. spansk Harlem i New York.

Mange spansktalende spaniere kalder sproget español, mens de fleste spaniere, der taler andre sprog, kalder spansk for castellano (castiliansk), da mange regioner, har to modersmål – castellano og det regionale sprog (catalansk, baskisk eller galicisk). I spanske skoler er det officielle navn castellano. Samtidigt anvendes betegnelsen castellano i de latinamerikanske lande, español betyder den spanske nationalitet. På dansk omtales sproget som spansk, mens castiliansk er den dialekt, der tales i den spanske region Castilien.

Geografiske udbredelse

Hispanophone global world map language.svg

Spansk er anerkendt som et af de officielle sprog i De Forenede Nationer, Den Europæiske Union, Organisationen af Amerikanske Stater, Organisationen af iberisk-amerikanske stater, Den Afrikanske Union, De Sydamerikanske nationers forbund, Den Latinske Union og Det caribiske fællesskab og fællesmarked og har retlig status i North American Free Trade Agreement.

LandBefolkningstal[12]Spansk som modersmål[13]Tosprogede med spansk som andet sprog (i lande hvor spansk er officielt sprog) eller fremmedsprog (hvor spansk ikke er officielt)[14][15]Spansktalende som procent af befolkningen[16]Total antal spansktalende
Mexico Mexico112.396.211[17]103.527.8857.110.03198,5%110.637.916
USA USA309.059.724[18]44.468.501[19]6.231.499
+ spanskstuderende
15,8%[20]50.000.000[21] + 7.820.000 spanskstuderende[22]
Spanien Spanien47.021.031[23]41.848.717[24]4.581.08898,8%46.456.779
Colombia Colombia45.783.000[25]45.338.90577.83199,2%45.416.736
Argentina Argentina40.900.496[26]39.608.0401.047.05399,4%40.655.093
Venezuela Venezuela29.056.000[27]28.033.228674.10098,8%28.707.328
Peru Peru29.797.694[28]23.769.6202.035.18386,6%25.804.803
Chile Chile17.248.450[29]15.513.2551.600.02499,3%17.127.711
Ecuador Ecuador14.306.000[30]13.298.858733.32498,1%14.024.376
Guatemala Guatemala14.361.666[31]9.291.9973.116.48286,4%12.408.479
Cuba Cuba11.235.863[32]11.235.86399,4%11.168.448
Dominikanske Republik Dominikanske Republik11.235.863[32]10.120.70562.55899,6%10.184.100
Bolivia Bolivia10.426.154[33]4.350.8334.813.75687,9%9.164.589
Honduras Honduras8.215.313[34]7.981.998151.16199,0%8.133.159
Marokko Marokko29.680.069[35]20.000[36]6.479.93521,9%[37]6.499.935
El Salvador El Salvador6.183.002[38]6.183.00299,7%6.164.451
Frankrig Frankrig64.057.790440.106[39]5.721.3809,6%6.161.486
Nicaragua Nicaragua5.822.000[32]5.088.428551.32897,0%5.647.340
Costa Rica Costa Rica4.615.646[40]4.345.13087.12699,2%4.432.256
Paraguay Paraguay6.460.000[32]369.0004.043.55569,5%4.489.700
Puerto Rico Puerto Rico3.998.000[32]3.802.098[41]147.33498,8%3.950.024
Storbritannien Storbritannien60.943.912107.654[42]3.814.8466,4%3.922.500
Uruguay Uruguay3.372.000[32]3.257.35277.30398,93.334.908
Panama Panama3.508.000[32]2.622.720476.41993,1%3.179.365
Filippinerne Filippinerne96.061.6832.660[43]3.014.1153,1%3.016.773[44]
Tyskland Tyskland82.369.548140.000[45]2.566.9723,2%2.706.972
Italien Italien58.145.32189.905[46]1.968.3203,5%2.058.225
Ækvatorialguinea Ækvatorialguinea1.153.915[47]n.a.1.044.29390,5%[48][16][49]1.044.293
Canada Canada33.212.696909.000[50][51][52]92.8533%1.001.853
Portugal Portugal10.676.9109.744727.2826,9%737.026
Holland Holland16.645.31319.978[53]662.1164,1%682.094
Belgien Belgien10.403.95185.990[54]515.9395.8%601.929
Rumænien Rumænien22.246.862544.5312,4%544.531
Sverige Sverige9.045.389101.472[55]442.6016%544.073
Australien Australien21.007.310106.517[56][57]374.571[58]2,3%481.088[57]
Brasilien Brasilien185.712.713445.005[59][57][60]5 million spanskstuderende[61]ukendt
Polen Polen38.500.696316.1040,8%316.104
Østrig Østrig8.205.533267.1773,3%267.177
Elfenbenskysten Elfenbenskysten20.179.602235.806[62]1,2%235.806
Algeriet Algeriet33.769.669223.000[63][64]0,7%223.379
Danmark Danmark5.484.723219.0034%219.003
Israel Israel7.112.359130.000[65]45.2312,5%175.231[66]
Schweiz Schweiz7.581.520123.000[67]14.4201,7%[68]137.420
Japan Japan127.288.41976.565[69]60.0000,1%136.565
Bulgarien Bulgarien7.262.675133.9101,8%133.910
Belize Belize301.270106.795[57]21.84842,7%128.643[70]
Nederlandske Antiller Hollandske Antiller223.65210.699114.83556,1%125.534
Irland Irland4.156.119123.5913%123.591
Senegal Senegal12.853.259101.4550,8%101.455
Grækenland Grækenland10.722.81686.7420,8%86.742
Finland Finland5.244.74985.5861,6%85.586
Ungarn Ungarn9.930.91585.0340,9%85.034
Aruba Aruba100.0186.80068.60275,3%75.402
Kroatien Kroatien4.491.54373.6561,6%73.656
Andorra Andorra84.48429.907[71]25.35668,7%[72]58.040
Slovakiet Slovakiet5.455.40743.1640,8%43.164
Norge Norge4.644.45712.57323.6770,8%36.250
Rusland Rusland140.702.0943.32020.000[73]0,01%23.320
New Zealand New Zealand4.173.46021.645[74]0,5%21.645
Guam Guam154.80519.09212,3%19.092
Amerikanske Jomfruøer Jomfruøerne108.61216.78815,5%16.788
Kina Kina1.345.751.0002.292[75]12.8350,001124%15.127
Litauen Litauen3.565.20513.9430,4%13.943
Gibraltar Gibraltar27.96713.85749,5%13.857
Cypern Cypern792.6041,4%11.044
Tyrkiet Tyrkiet71.892.8073808.000[76]0,01%8.380
Jamaica Jamaica2.804.3228.0000,3%8.000
Luxembourg Luxembourg486.0063.0004.3441,5%7.344
Malta Malta403.5326.4581,6%6.458
Trinidad og Tobago Trinidad og Tobago1.047.3664.1000,4%4.100
Vestsahara Vestsahara513.000[12]n.a.[77]n.a.n.a.n.a.
Andre immigranter i EU1.399.531[78]1.399.531
Andre spanskstuderende2.895.562[79]2.895.562
Totalt antal med spansk som modersmål i verden + tosprogede og som andet sprog, hvor spansk er officielt sprog:427.440.053[80]32.928.599 460.368.652 [81][82]
Total af spansktalende som et fremmedsprog:89.983.399 517.423.452 [83][84][85][86][87][88].

Kilder

  1. ^ a b "Languages of the World, Spanish" Ethnologue, hentet 2011-02-15 (engelsk)
  2. ^ "Languages of the World, Language Family Tree" Ethnologue, hentet 2011-02-15 (engelsk)
  3. ^ "La RAE avala que Burgos acoge las primeras palabras escritas en castellano" Elmundo.es, hentet 2001-02-18 (spansk)
  4. ^ "Spanish: a language of Spain". Ethnologue. Hentet 2011-02-18. (engelsk)
  5. ^ "Enseñanza del español como lengua extranjera". Congresosdelalengua.es. Arkiveret fra originalen 20. januar 2011. Hentet 2011-02-18. (spansk)
  6. ^ "The 30 Most Spoken Languages of the World" krysstal.com , hentet 2011-02-18 (engelsk)
  7. ^ Encarta: Chinese 800 million Arkiveret 10. september 2010 hos Wayback Machine, Spanish 358 million Arkiveret 26. april 2010 hos Wayback Machine, English 350 million Arkiveret 25. maj 2011 hos Wayback Machine, hentet 2011-02-18 (engelsk).
  8. ^ "El español es el segundo idioma que más se estudia". Elpais. Hentet 2011-02-18. (spansk)
  9. ^ "Concise Oxford Companion to the English Language". Oxford University Press. Hentet 2011-02-18. (engelsk)
  10. ^ a b Crow, John A. (2005). Spain: the root and the flower. University of California Press. s. 151. ISBN 9780520244962., hentet 2011-02-18 (engelsk)
  11. ^ Nuria Labari (2002):La lengua de Cervantes, elmundolibro, hentet 2011-02-11 (spansk)
  12. ^ a b "UN 2009 estimate" (PDF). Hentet 2010-04-21.
  13. ^ Britannica Books of the years 2003 to 2009 es:Anexo:Hablantes de español como lengua materna en el 2003 (según el Britannica Book). Sources used by the Encyclopaedia Britannica (Ethnologue -14th edition, Joshua Project 2000 —People’s List, U.S. Census Bureau.)
  14. ^ eurobarometer (2006), es:Anexo:Hablantes de español en la U.E. según el Eurobarómetro (2006) om europæiske lande
  15. ^ Spanskstuderende i lande undenfor Europa ifølge Instituto Cervantes 06-07 (Der findes ikke konkrete kilder om folk med spansk som andet sprog udenfor Europa og Latinamerika).
  16. ^ a b Fernández, Francisco Moreno og Roth, Jaime Otero (2006): Demografía de la lengua española ICEI, side 28, hentet 2011-02-19 (spansk)
  17. ^ CONAPO Arkiveret 27. maj 2011 hos Wayback Machine (2010).
  18. ^ Population figure for 2008 from U.S. Population in 1990, 2000, and 2008 Arkiveret 12. februar 2020 hos hos Archive.is, U.S. Census Bureau
  19. ^ 44.468.501 spansktalende indvandrere ældre end 5 år gamle (US Census 2009 Arkiveret 13. februar 2020 hos hos Archive.is)
  20. ^ Significant figure about the legal Hispanic population (48.419.324 af den samlede befolkning i USA på 307.006.550) Census Bureau 2009
  21. ^ I Acta Internacional de la Lengua Española (2007): noticias en latinoamericaexterior.com Arkiveret 13. juli 2011 hos Wayback Machine, Academia Norteamericana de la Lengua Española: elcastellano.org Arkiveret 24. februar 2016 hos Wayback Machine, José Ma. Ansón: noticias elcastellano.org Arkiveret 24. februar 2016 hos Wayback Machine, Jorge Ramos Avalos: univision.com Arkiveret 11. oktober 2011 hos Wayback Machine, Vázquez Medel: casamerica.es Arkiveret 3. april 2010 hos Wayback Machine., Elbio Rodríguez Barilari: congresodelalengua.cl Arkiveret 24. marts 2010 hos Wayback Machine, Escuredo: III Acta Internacional de la Lengua Española Arkiveret 26. maj 2012 hos Archive.is.
  22. ^ Ifølge U.S. folketælling (fundacionsiglo.com fundacionsiglo.com Arkiveret 27. maj 2012 hos Wayback Machine): 3.600.000 in primary school, 3.220.000 in secondary school and 1.000.000 in the University
  23. ^ "INE Datos básicos ... acceso directo (1/1/2010)". Ine.es. 2001-05-28. Hentet 2011-02-05.
  24. ^ 89,0% har spansk som modersmål (eurobarometer (2006))
  25. ^ "DANE". DANE. Arkiveret fra originalen 14. januar 2012. Hentet 2010-09-01.
  26. ^ "SINTITUL-7" (PDF). Arkiveret fra originalen (PDF) 9. november 2005. Hentet 2011-02-05.
  27. ^ "(30 Aug., 2010)". INE. Hentet 2010-07-01.
  28. ^ Ezio Quispe Fernández. "(2011)". INEI. Hentet 2010-04-21.
  29. ^ "INE (Chile - 2011)" (PDF). Hentet 2010-04-21.
  30. ^ "Ecuador en Cifras". INEC. Hentet 2010-09-01.
  31. ^ "Información Demógrafica 2010". INE. 2007-09-21. Hentet 2011-02-05.
  32. ^ a b c d e f g "UN (2010)". Arkiveret fra originalen 21. december 2010. Hentet 2011-02-05.
  33. ^ "(2010)". INE. Arkiveret fra originalen 17. maj 2010. Hentet 2010-04-21.
  34. ^ "INE (2011)". Arkiveret fra originalen 19. maj 2011. Hentet 2011-02-05.
  35. ^ Ifølge Marokkos folketælling fra 2004 (hcp.ma)
  36. ^ "ethnologue.com". ethnologue.com. Hentet 2010-04-21.
  37. ^ Ifølge en undersøgelse lavet af CIDOB i 2005 (realinstitutoelcano.org Arkiveret 18. juli 2016 hos Wayback Machine, afapredesa.org Arkiveret 2. december 2010 hos Wayback Machine). Another source says that there are between 4 and 7 million Spanish speakers in Morocco (Ammadi, 2002) educacion.es Arkiveret 5. februar 2011 hos Wayback Machine
  38. ^ Census 2010 estimation (side 32)
  39. ^ 1% of 44.010.619 (population of France older than 15 years in 2005). Source: Eurobarometer 2006. There are 179.678 immigrants from Spain according to INE (1/1/2009)
  40. ^ "Primera variación del año registró un 0,68%". INEC. Arkiveret fra originalen 20. november 2015. Hentet 2011-02-05.
  41. ^ 95,10% of the population speaks Spanish (U.S. Census Bureau Arkiveret 12. februar 2020 hos hos Archive.is)
  42. ^ 59.017 immigrants from Spain (Spanish census 2001) + 48.637 immigrants from Colombia. Open Channels and Colombian consul (1999)
  43. ^ Ethnologue. There are 2.532 immigrants from Spain according to INE (1/1/2009)
  44. ^ 1.816.773 spanske samt 1.200.000 spanske creolere: Antonio Quilis "La lengua española en Filipinas", 1996 side 234 cervantesvirtual.com, mepsyd.es Arkiveret 24. december 2009 hos Wayback Machine (side 23), mepsyd.es Arkiveret 19. december 2009 hos Wayback Machine (side 249), spanish-differences.com Arkiveret 14. juli 2010 hos WebCite, aresprensa.com Arkiveret 23. december 2008 hos Wayback Machine. The figure 2,900,000 Spanish speakers, we can find in "Pluricentric languages: differing norms in different nations" (side 45 by R.W.Thompson), or in sispain.org./ More than 2 million Spanish speakers and around 3 million with Chavacano speakers according to "Instituto Cervantes de Manila" (elcastellano.org Arkiveret 29. juni 2010 hos Wayback Machine)
  45. ^ Britannica Book of the Year 1998 . There are 103.063 immigrants from Spain according to INE (1/1/2009)
  46. ^ "14,905 Spanish (Census 2001) + 75,000 from Ecuador". Mmrree.gov.ec. Arkiveret fra originalen 11. juni 2008. Hentet 2010-04-21.
  47. ^ "Equatorial Guinea census (2009)". Population-statistics.com. Arkiveret fra originalen 27. september 2007. Hentet 2010-04-21.
  48. ^ Fernández, Francisco Moreno og Roth, Jaime Otero (2006): Demografía de la lengua española ICEI, side 23, hentet 2011-02-19 (spansk)
  49. ^ 13,7% af befolkningen har spansk som modersmål og 74% har spansk som andet sprog.Anuario Instituto Cervantes 08.
  50. ^ PMB Statistics: 345.345 taler spansk factorhispano.net Canadisk folketælling 2006 Arkiveret 17. oktober 2007 hos Wayback Machine
  51. ^ Organisationer for spansktalende påstår der var omkring 520.260 spansktalende i 2001, and more than 700.000 in 2006 dialogos.ca dialog.ca Arkiveret 13. november 2007 hos Wayback Machine
  52. ^ Pr. 2010 påstår de spansktalendes organisationer at der lever nær 1 million spanktalende i Canada tlntv.com
  53. ^ Spansk folketælling 2001
  54. ^ 1% of 8.598.982 (population of Belgium older than 15 years in 2005). Source: Eurobarometer 2006
  55. ^ Statistiske Central Bureau SCB (2002)
  56. ^ 104.000 according to Britannica Book of the Year 2003
  57. ^ a b c d Fernández, Francisco Moreno og Roth, Jaime Otero (2006): Demografía de la lengua española ICEI, side 32, hentet 2011-02-19 (spansk)
  58. ^ 33.913 spanskstuderende ifølge Anuario Instituto Cervantes 06-07
  59. ^ 50% af 733.000 udlændinge i Brasilien er fra Mercosur
  60. ^ samt 78.505 spanske immigranter (INE (1/1/2009)).
  61. ^ elcastellano.org Arkiveret 15. juni 2009 hos Wayback Machine,elespectador.com Arkiveret 8. april 2014 hos Wayback Machine, oei.org.co Arkiveret 24. juli 2008 hos Wayback Machine: Lula da Silva, tidligere præsident af Brasilien: Næsten 9 millioner spanskstuderende, forudsigelserne er 12 millioner i 2010./Instituto Cervantes: Mere end 1 million spanskstuderende i private skoler og anslået næsten 11 millioner i 2010 i offentlige skoler. 2009 Annuary of the Instituto Cervantes: Mere end 5 millioner spanskstuderende.
  62. ^ Antal spanskstuderende ifølge Cervantes
  63. ^ Mellem 150.000 og 200.000 i Tinduf 48.000 i Wilaya, Oran(aprendemas.com Noticias)
  64. ^ Fernández, Francisco Moreno og Roth, Jaime Otero (2006): Demografía de la lengua española ICEI, side 31, hentet 2011-02-19 (spansk)
  65. ^ Cervantes50.000 sefardíske jøder samt 80.000 fra Latinamerika Cervantes
  66. ^ Fernández, Francisco Moreno og Roth, Jaime Otero (2006): Demografía de la lengua española ICEI, side 34-35, hentet 2011-02-19 (spansk)
  67. ^ Centro Virtual Cervantes. "Britannica Book of the Year 1998". Cvc.cervantes.es. Hentet 2010-04-21.
  68. ^ "all-about-switzerland.info". all-about-switzerland.info. Arkiveret fra originalen 23. juli 2010. Hentet 2010-04-21.
  69. ^ "publico.es". 70.000 fra Peru. 2009-09-09. Hentet 2011-02-05.
  70. ^ Fernández, Francisco Moreno og Roth, Jaime Otero (2006): Demografía de la lengua española ICEI, hentet 2011-02-19 (spansk)
  71. ^ 35,4% taler spansk som modersmål: www.iea.ad Arkiveret 29. maj 2010 hos Wayback Machine
  72. ^ "www.iea.ad". www.iea.ad. Arkiveret fra originalen 29. maj 2010. Hentet 2010-04-21.
  73. ^ "ANUARIO IC 2009" (PDF). Hentet 2010-11-06.
  74. ^ New Zealand census (2006)
  75. ^ Spanske beboere i Kina (INE, 2009)
  76. ^ Fernández, Francisco Moreno og Roth, Jaime Otero (2006): Demografía de la lengua española ICEI, side 37, hentet 2011-02-19 (spansk)
  77. ^ Spansk folketælling fra 1970 opgiver at 16.648 i Vestsahara var spansktalende, men sandsynligvis var de fleste af dem født i Spanien og forlod landet efter Marokkos besættelse. Cervantes
  78. ^ Fernández, Francisco Moreno og Roth, Jaime Otero (2006): Demografía de la lengua española ICEI, side 37, hentet 2011-02-19 (spansk): Der er 2.397.380 immigranter fra Spanien og Latinamerika (997.849 allerede talt med)
  79. ^ Ifølge "Instituto Cervantes" er der 14 million spanskstuderende. 6.000.000 spanskstuderende fra USA er allerede talt med i de nuværende 7.820.000 spanskstuderende og 3.385.000 spanskstuderende i EU, er talt med i eurobarometerets tal. Brasilien (1 mill.) med 11 million nye spanskstuderende i offentlige skoler, Marokko (58.382) og Filippinerne (20.492), Canada (92.853), Australien (33.913), Elfenbenskysten (235.806), Schweiz (14.420), Japan (60.000), Senegal (101.455), Vestsahara (25.800), Norge (23.677), Rusland (13.122) og Kina (12.835): Fernández, Francisco Moreno og Roth, Jaime Otero (2006): Demografía de la lengua española ICEI, side 37, hentet 2011-02-19 (spansk)
  80. ^ Fernández, Francisco Moreno og Roth, Jaime Otero (2006): Demografía de la lengua española ICEI, side 38, hentet 2011-02-19 (spansk): 359,5 millioner mennesker bor i lande, hvor spansk er officielt sprog og 40,5 med modersmåls kendskab til spansk, hvor spansk ikke er officielt sprog, og yderligere 40 millioner med begrænset kendskab til spansk. Tallene er fra folketællinger mellem 2000 og 2005.
  81. ^ 460 millioner spansktalende (net Arkiveret 5. februar 2011 hos Wayback Machine, es)
  82. ^ 450 millioner spansktalende (I og IV)
  83. ^ Mere end 500 millioner spansktalende. Ud over 460 millioner der har spansk som modersmål, er der mennesker der taler spansk med begrænset kendskab.(moncloa Arkiveret 6. december 2010 hos Wayback Machine)
  84. ^ Hovedtal: 15.615.000 i EU ifølge Eurobarometer, 2006: Fernández, Francisco Moreno og Roth, Jaime Otero (2006): Demografía de la lengua española ICEI, side 37, hentet 2011-02-19 (spansk)
  85. ^ 7.820.000 spanskstuderende i USA og 6.405.000 blandt spansktalende indvandrere i USA: Demografía española
  86. ^ 18% af spansktalende indvandrere i USA taler bedre engelsk end spansk og 82% taler bedre spansk end engelsk eller er tosprogedeSynovate, 2006
  87. ^ Det anslås, at der var 12 millioner spanskstuderende i Brasilien i 2010(noticia Arkiveret 15. juni 2009 hos Wayback Machine)
  88. ^ Mellem 4 og 7 millioner mennesker med kendskab til spansk i Marokko (ammadi, 2002 Arkiveret 5. februar 2011 hos Wayback Machine).

Weekendavisen, tillæg: Ideer Nr. 06 – 12. februar 2010 side 10-11

Eksterne henvisninger

Medier brugt på denne side

Flag of Chile.svg
Det er let at give dette billede en kant
Flag of Gibraltar.svg
Flag of Gibraltar
Flag of Europe.svg
The Flag of Europe is the flag and emblem of the European Union (EU) and Council of Europe (CoE). It consists of a circle of 12 golden (yellow) stars on a blue background. It was created in 1955 by the CoE and adopted by the EU, then the European Communities, in the 1980s.

The CoE and EU are distinct in membership and nature. The CoE is a 47-member international organisation dealing with human rights and rule of law, while the EU is a quasi-federal union of 27 states focused on economic integration and political cooperation. Today, the flag is mostly associated with the latter.

It was the intention of the CoE that the flag should come to represent Europe as a whole, and since its adoption the membership of the CoE covers nearly the entire continent. This is why the EU adopted the same flag. The flag has been used to represent Europe in sporting events and as a pro-democracy banner outside the Union.
Gnome-speakernotes.svg
Forfatter/Opretter: Gnome?, Licens: GPL
SVG recreation of Gnome speakernotes.
Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Flag of Portugal.svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
Flag of Austria.svg
Flag of Austria with the red in the Austrian national colours which was official ordered within the Austrian Armed Forces (Bundesheer) in the characteristic “Pantone 032 C” (since May 2018 the Red is ordered in the characteristic “Pantone 186 C”.)
Flag of Finland.svg
Finlands flag
Flag of Croatia.svg
Det er let at give dette billede en kant
Flag of Jamaica.svg
Flag of Jamaica. “The sunshine, the land is green, and the people are strong and bold” is the symbolism of the colours of the flag. GOLD represents the natural wealth and beauty of sunlight; GREEN represents hope and agricultural resources; BLACK represents the strength and creativity of the people. The original symbolism, however, was "Hardships there are, but the land is green, and the sun shineth", where BLACK represented the hardships being faced.
Flag of the Dominican Republic.svg
The flag of the Dominican Republic has a centered white cross that extends to the edges. This emblem is similar to the flag design and shows a bible, a cross of gold and 6 Dominican flags. There are branches of olive and palm around the shield and above on the ribbon is the motto "Dios,Patria!, Libertad" ("God, Country, Freedom") and to amiable freedom. The blue is said to stand for liberty, red for the fire and blood of the independence struggle and the white cross symbolized that God has not forgotten his people. "Republica Dominicana". The Dominican flag was designed by Juan Pablo Duarte, father of the national Independence of Dominican Republic. The first dominican flag was sewn by a young lady named Concepción Bona, who lived across the street of El Baluarte, monument where the patriots gathered to fight for the independence, the night of February 27th, 1844. Concepción Bona was helped by her first cousin María de Jesús Pina.
Linguistic map Southwestern Europe.gif
Forfatter/Opretter: The original uploader was Alexandre Vigo at galicisk Wikipedia., Licens: CC-BY-SA-3.0
Chronological map showing linguistic evolution in southwest Europe from A.D. 1000-2000.
Countries with Spanish as an official language.svg
Forfatter/Opretter: Ichwan Palongengi, Licens: CC BY-SA 3.0
  Spanish is sole official language at the national level
  Spanish a co-official language
Flag of Aruba.svg
The flag of Aruba
Flag of Cote d'Ivoire.svg
Flag of the Ivory Coast, written by Jon Harald Søby, modified by Zscout370. The colors match to what is reported at http://fotw.vexillum.com/flags/ci.html.
Flag of Senegal.svg
Flag of Senegal
Continuo, continúo, continuó.ogg
Forfatter/Opretter: Magister Mathematicae, Licens: CC0
"Continuo, continúo, continuó", diferentes pronunciaciones
Flag of New Mexico.svg
Forfatter/Opretter: unknown, Licens: CC0
Hispanophone global world map language.svg
Forfatter/Opretter: Allice Hunter, Licens: CC BY-SA 4.0
Hispanophone global world map language.
  Spanish as official language.
  Unofficial, but spoken by more than 25% of the population.
(In Sahrawi Arab Democratic Republic it is co-official.)
  Unofficial, but spoken by 10-20% of the population.
  Unofficial, but spoken by 5-9% of the population.
  Spanish-based creole languages spoken.
Flag of Guam.svg
The flag of Guam, courtesy an e-mail from the author of xrmap. Modifications by Denelson83.