Sachsen-Anhalt

Tysk delstat
Sachsen-Anhalt
DelstatsflagDelstatsvåben
Sachsen-Anhalts flag
Sachsen-Anhalts våben
Placering i Tyskland
Deutschland Lage von Sachsen-Anhalt.svg
Basisinformation
Hovedstad:Magdeburg
Delstatshymne eller motto:Lied für Sachsen-Anhalt
Areal:20.446,31 km² (8.)
Indbyggertal:2.236.252 (11.)
(31. december 2016)
Befolkningstæthed:109 Indb. pr. km² (14.)
BNI:48 € (2005)
Gæld:18 € (2004)
Andel udlændinge:2,04 % (2003)
Arbejdsløshed:8,3 % (februar 2021)
Website:www.sachsen-anhalt.de
Politik
Ministerpræsident:Reiner Haseloff (CDU)
Regerende parti(er):CDU SPD Die Grünen
Fordeling i
delstatsparlamentet

(87):
CDU 30
AfD 21
Linke 16
Sozialdemokratische Partei 11
Grüne 5
Udenfor partigruppe 4
Næste valgtermin:2021
Stemmer i forbundsrådet:4

Sachsen-Anhalt er en delstat i Tyskland. Hovedstad er Magdeburg. Arealet er 20.447 km² og indbyggertallet i de to Bezirke omtrent på det nuværende område per 31. december 1989 var 3.026.000, primo 1990 ca. 2.965.000 og 3. oktober 1990, dagen for Tysklands genforening, 2.873.957, et fald på 152.043, eller 5,024% siden 1989. Delstaten blev, som alle de østtyske delstater, dog først oprettet og trådte i fuld funktion 3. oktober 1990 på dagen for den tyske genforening. Fra 1990 til 1992 grænsede den op til Mecklenburg-Vorpommern. I DDR blev delstaterne, heriblandt Sachsen-Anhalt, som var blevet oprettet 21. juli 1947, nedlagt i 1952, og fra 1952-1990 fandtes de administrative enheder Bezirk Halle i syd og Bezirk Magdeburg i nord som afløser for Sachsen-Anhalt. Der var 2.194.782 indbyggere 31.12. 2019 og 2.180.684 31.12.2020. Der boede 2.169.253 i delstaten den 31. december 2021.[1]

Geografi

I nord er Sachsen-Anhalt præget af lavland. Her i Altmark ligger gamle Hansestæder som Salzwedel, Gardelegen, Stendal og Tangermünde. Overgangen fra Altmark til regionen Elbe-Börde-Heide med det frugtbare, skovfattige Magdeburger Börde udgøres af Colbitz-Letzlinger Heide og Drömling. I Magdeburger Börde ligger byerne Haldensleben, Oschersleben (Bode), Wanzleben, Schönebeck (Elbe), Aschersleben og Magdeburg, regionen har navn efter. I sydvest ligger Unterharz med Harzvorland Mansfelder Land og byer som Halberstadt, Quedlinburg, Wernigerode, Thale eller Eisleben. Ved grænsen til Sachsen ligger industriområdet Halle (Saale)/Merseburg/Bitterfeld-Wolfen (også kaldt Chemiedreieck), der når helt over til Leipzig i Sachsen. Halle (Saale) er den største by i Sachsen-Anhalt.

Ved floderne Saale og Unstrut i den sydlige del af delstaten med vindistriktet Saale-Unstrut, ligger byerne Zeitz, Naumburg (Saale), Weißenfels og Freyburg (Unstrut). Mod øst ligger regionen Anhalt-Wittenberg med den tredjestørste by i delstaten, den gamle anhaltiske residensby Dessau-Roßlau, Lutherstadt Wittenberg og et hjørne af landskabet Fläming.

Delstaten Sachsen-Anhalts geografi

Landskabsregioner

Landskaber

  • Elbeniederung med
    • Biosphärenreservat Mittelelbe
    • Dessau-Wörlitzer Gartenreich
  • Altmark mit
    • Colbitz-Letzlinger Heide
    • Drömling
  • Magdeburger Börde
  • Nördliches Harzvorland mit
    • Großer Fallstein
    • Hake
    • Huy
    • Großes Bruch
  • Harzen / Nationalpark Harz
  • Fläming / Naturpark Fläming
  • Naturpark Dübener Heide
  • Saale-Unstrut-Triasland mit
    • Querfurter Platte
    • Goldene Aue
    • Kyffhäuser
    • Hohe Schnecke

Bjerge

De største Mittelgebirge i Sachsen-Anhalt er Harzen, hvor også det højeste punkt i Sachsen-Anhalt og Nordtyskland ligger, det 1.141,1 meter høje Brocken.

Floder og søer

Floder

  • Ohre (110 km)
  • Milde/Biese/Aland (97 km)
  • Wipper (Harz) (85 km)
  • Jeetze (73 km, in Niedersachsen Jeetzel )
  • Helme (65 km)
  • Fuhne (59 km)
  • Großer Graben/Schiffgraben (46 km)
  • Ilse (40km)
  • Tanger (33 km)

Søer

Goitzsche (2500 ha), Geiseltalsee (1840 ha), Arendsee (511,5 ha), Süßer See (238 ha), Barleber See (100 ha), Neustädter See (Magdeburg) (ca. 100 ha), Kühnauer See (37,6 ha)

Dæmninger

Muldestausee, Rappbode-Talsperre, Talsperre Kelbra, Wippertalsperre

Største byer

ByLandkreisIndbyggere
31. december 2000
Indbyggere
31. december 2006
1.Halle (Saale)kreisfri247.736235.720
2.Magdeburgkreisfri231.450229.826
3.Dessau-Roßlaukreisfri98.56391.324
4.Bitterfeld-WolfenAnhalt-Bitterfeld54.30747.777
5.Lutherstadt WittenbergWittenberg48.97246.133
6.HalberstadtHarz41.41739.318
7.StendalStendal39.79536.761
8.MerseburgSaalekreis37.12734.411
9.WernigerodeHarz35.01333.871
10.Schönebeck (Elbe)Salzlandkreis36.39733.290
11.Bernburg (Saale)Salzlandkreis33.82531.329
12.SangerhausenMansfeld-Südharz25.39930.123
13.WeißenfelsBurgenlandkreis31.94629.669
14.Köthen (Anhalt)Anhalt-Bitterfeld30.36029.667
15.Naumburg (Saale)Burgenlandkreis30.39929.359
16.ZeitzBurgenlandkreis32.22728.117
17.AscherslebenSalzlandkreis27.31225.791
18.BurgJerichower Land22.95124.364
19.Lutherstadt EislebenMansfeld-Südharz21.06223.789
22.StaßfurtSalzlandkreis20.68122.758
23.QuedlinburgHarz24.11422.185
24.SalzwedelAltmarkkreis Salzwedel20.34920.777

Kilde: Statistisches Landesamt Sachsen-Anhalt

Administrativ opdeling

Sachsen-Anhalt er inddelt i elleve Landkreise og tre kreisfrie kommuner. Man er nået frem til denne struktur efter to kreisreformer, den første 1. juli 1994, hvor 37 tidligere landkreise blev til 21, og dette antal blev 1. juli 2007 reduceret til de nuværende 11.

Landkreiskort: Sachsen-Anhalt

Landkreise:

Anhalt-Bitterfeld (ABI)
Burgenlandkreis (BLK)
Börde (BÖ/BK)
Harz (HZ)
Jerichower Land (JL)
Mansfeld-Südharz (MSH)
Saalekreis (SK)
Salzlandkreis (SLK)
Altmarkkreis Salzwedel (SAW)
Stendal (SDL)
Wittenberg (WB)

Kreisfrie kommuner:

  1. Magdeburg (MD)
  2. Dessau-Roßlau (DE)
  3. Halle (Saale) (HAL)

Der er 218 kommuner, hvoraf tre kreisfrie (1. juni 2017). De fleste kommuner samarbejder i forskellige forvaltningsforbund.

Indtil 2003 var der i Sachsen-Anhalt også tre regierungsbezirke, Dessau, Halle og Magdeburg. Disse blev ophævet 1. januar 2004, og deres arbejde overdraget et regeringspræsidium for hele delstaten kaldet Landesverwaltungsamt Sachsen-Anhalt med sæde i Halle (Saale) og afdelinger i Dessau og Magdeburg.


Se også

Anmærkning: I Tyskland angives befolkningstallet altid per 31. december, medmindre en anden dato er nævnt.

Kilder og eksterne henvisninger

Tysk geografiSpire
Denne artikel om Tysklands geografi er en spire som bør udbygges. Du er velkommen til at hjælpe Wikipedia ved at udvide den.
Geografi

Koordinater: 51°58′16″N 11°28′12″Ø / 51.9711°N 11.47°Ø / 51.9711; 11.47

Medier brugt på denne side

Deutschland Lage von Sachsen-Anhalt.svg
Forfatter/Opretter: David Liuzzo, Licens: CC BY-SA 2.0 de
Karte der Bundesrepublik Deutschland mit eingezeichneten Grenzen und alphabetischer Nummerierung der Bundesländer. Das Land Sachsen-Anhalt ist farblich hervorgehoben.
Flag map of Germany.svg
Flag map of Germany
Prussiaflag small.jpg
Forfatter/Opretter: unknown, Licens: CC-BY-SA-3.0
LandkreiseSachsenAnhalt2007.png
Forfatter/Opretter: Ssch, Licens: CC-BY-SA-3.0
Counties of Saxony-Anhalt after July 2007
Sachsen-Anhalt.gif
Forfatter/Opretter: Ulamm 15:49, 19 February 2008 (UTC), Licens: CC BY-SA 3.0
Physical map of Sachsen-Anhalt