Saarland

Tysk delstat
Saarland
DelstatsflagDelstatsvåben
Saarlands flag
Saarlands våben
Placering i Tyskland
Deutschland Lage des Saarlandes.svg
Basisinformation
Hovedstad:Saarbrücken
Delstatshymne eller motto:Saarlandlied
Areal:2.568,70 km² (13.)
Indbyggertal:996.651 (15.)
(31. december 2016)
Befolkningstæthed:388 Indb. pr. km² (5.)
BNI:27 € (2005)
Gæld:7,4 € (2004)
Andel udlændinge:7,40 % (2003)
Arbejdsløshed:8,7 % (april 2007)
Website:www.saarland.de
Politik
Ministerpræsident:Tobias Hans (CDU)
Regerende parti(er):CDU, SPD
Fordeling i
delstatsparlamentet

(51):
CDU 24
SPD 17
Die Linke 7
AfD 3
Næste valgtermin:2022
Stemmer i forbundsrådet:3
Kort over Saarland

Saarland er en tysk delstat med et areal på 2.570 km² og 983.991 (31.12.2020) (990.509 (31.12 2018)) indbyggere. Hovedstaden er Saarbrücken. Staten grænser til Frankrig i syd, Luxembourg i vest og Rheinland-Pfalz i nord og øst. Saarland er, når man ser bort fra bystaterne, arealmæssigt den mindste af Tysklands delstater.

Den er opkaldt efter floden Saar, som er en biflod til Mosel og flyder gennem staten fra syd til nordvest. De fleste indbyggere lever i og omkring hovedstaden Saarbrücken ved den franske grænse.


Historie

Staten blev etableret i 1920 og omfatter dele af den tidligere preussiske Rheinprovins og Rheinpfalz. Efter 1. verdenskrig blev området sat under administration af Folkeforbundet, i realiteten Frankrig. Ifølge Versaillestraktaten så skulle området på et tidspunkt have en folkeafstemning, om hvorvidt landet ville blive ved med at høre til Tyskland, eller om det ville vælge Frankrig, da Frankrig allerede havde taget områder syd for Saarland. Det skete den 13. januar 1935, hvor 90,3 % stemte for at forblive tysk.

Efter 2. verdenskrig lå Saarland i den franske besættelseszone. I 1947 blev området selvstyrende med egen forfatning, men det var økonomisk knyttet til Frankrig. Efter en folkeafstemning 23. oktober 1955 blev landet dog 1. januar 1957 tilsluttet Forbundsrepublikken Tyskland som dennes 11. delstat. Indførelsen af D-marken fulgte 7. juli 1959.

Største byer

By/
kommune
KreisIndbyggertal
31. december 2000
Indbyggertal
31. december 2006
SaarbrückenStadtverband Saarbrücken183.257177.870
NeunkirchenNeunkirchen50.88249.055
HomburgSaarpfalz-Kreis45.76944.043
VölklingenStadtverband Saarbrücken42.99040.453
Sankt IngbertSaarpfalz-Kreis39.97138.259
SaarlouisSaarlouis38.18238.189
MerzigMerzig-Wadern30.86930.885
Sankt WendelSankt Wendel27.30326.967
BlieskastelSaarpfalz-Kreis23.14922.800
Dillingen/SaarSaarlouis21.44421.431
LebachSaarlouis21.06020.388
PüttlingenStadtverband Saarbrücken20.68220.552
HeusweilerStadtverband Saarbrücken20.16620.002

Administrativ opdeling

Landkreise

KreisAdministrationsbyBilregistreringsbogstaverAreal i km²
(1) Landkreis Merzig-WadernMerzigMZG555,12
(2) Landkreis NeunkirchenOttweilerNK (früher OTW)249,21
(3) Stadtverband SaarbrückenSaarbrückenSB und VK410,62
(4) Landkreis SaarlouisSaarlouisSLS459,08
(5) Saarpfalz-KreisHomburgHOM und IGB418,52
(6) Landkreis St. WendelSt. WendelWND476,09


Saarlands ministerpræsidenter

Regeringschefer i Saarland fra 1945:

  • 19451946: Hans Neureuther (1901-1953) Udpeget af den franske regering som regeringspræsident i Saarland
  • 19461947: Erwin Müller (1906-1968) Formand for en Forvaltningskommission

Ministerpræsidenter efter ikrafttræden af Saarlands forfatning i 1947:

Eksterne henvisninger

Tysk geografiSpire
Denne artikel om Tysklands geografi er en spire som bør udbygges. Du er velkommen til at hjælpe Wikipedia ved at udvide den.
Geografi

Koordinater: 49°23′N 6°53′Ø / 49.38°N 6.88°Ø / 49.38; 6.88

Medier brugt på denne side

Deutschland Lage des Saarlandes.svg
Forfatter/Opretter: David Liuzzo, Licens: CC BY-SA 2.0 de
Karte der Bundesrepublik Deutschland mit eingezeichneten Grenzen und alphabetischer Nummerierung der Bundesländer. Das Saarland ist farblich hervorgehoben.
Flag map of Germany.svg
Flag map of Germany
Saarland karte neu.png
Forfatter/Opretter: Roger Zenner, Licens: CC BY-SA 2.0 de
Neue Karte des Saarlandes
  • Version: 1.8