Riksdagsvalget i Sverige 2006

Sverige
Coat of arms of Sweden.svg

Denne artikel er en del af:
Politik og regering i
Sverige



Andre lande • Politik

Det svenske riksdagsvalg 2006 blev afholdt 17. september 2006.

Socialdemokraterne, som inden valget var i en mindretalsregering, forsøgte at komme i en flertalsregering, men samarbejdspartnerne Miljöpartiet de Gröna og Vänsterpartiet sagde på forhånd, at de ønskede at indgå i en koalitionsregering.

På den borgerlige side havde Moderaterna, Folkpartiet, Kristendemokraterne og Centerpartiet lavet en samarbejdserklæring gennem Alliance for Sverige og ønskede at lave en koalitionsregering med lederen af Moderaterna, Fredrik Reinfeldt, som den uofficielle statsministerkandidat.

Inden valget

Siden Riksdagsvalget i Sverige 2002 har Socialdemokraterna været i mindretalsregering med Göran Persson som statsminister mens De Grønne og Venstrepartiet har været støttepartier.

Mandatfordeling inden valget (2002-2006)

Sveriges Arbejderparti: 144
Moderaterne: 55
Folkepartiet: 48
Kristendemokraterne: 33
Vänsterpartiet: 28
Centerpartiet: 22
Miljöpartiet de Gröna: 17

Valgkampen

(c) Henrik Sendelbach, CC BY-SA 3.0
Partilederne i Alliance for Sverige

31. august 2004 mødtes lederne for de fire borgerlige partier hos Centerpartiets leder Maud Olofsson, hvor de dannede Alliance for Sverige. Ved mødet blev der dannet seks grupper, som skulle udarbejde en politisk platform for en samarbejdsregering på den borgerlige side.

Statsminister Göran Persson udløste spekulationer om at han ville trække sig, da han i marts 2004 købte en gård i Flen, men ved Socialdemokraternas landsmøde i 2005 blev han genvalgt som leder for en fireårsperiode og var dermed åbenlyse statsministerkandidat til endnu en periode.

Spionaffæren

Uddybende Uddybende artikel: Spionaffæren i den svenske valgkamp 2006

Den 4. september 2006 politianmeldte socialdemokraterna et dataindbrud i socialdemokraternas interne nætverk, som skulle have foregået gennem længere tid. Affæren fik flere partimedlemmer fra folkpartiet til at gå af fra deres poster.

Resultat

Fordelingen af stemmer efter alliancer efter län. De blå områder viser overvægt til Alliance for Sverige, de røde er overvægt til den daværende regering (rød-grøn blok).

Det endelig resultat fra Valmyndigheten[1] viser fordelingen efter optællingen af samtlige 5.783 valgkredse i landet samt stemmer fra statsborgere i udlandet med videre. 6.892.009 personer var stemmeberettigede til valget.

Endelige resultater
af Riksdagsvalget 2006
StemmerPermanente sæderJusterede sæderSamlet
#%+/-#+/-#+/-Sæder+/-%
 Socialdemokraterna (s)1,942,62534.99-4.9%130-1437.2%
 Moderaterne (m)1,456,01426.23+11.0%97+4227.8%
 Centerpartiet (c)437,3897.88+1.7%29+78.3%
 Folkpartiet (fp)418,3957.54-5.9%28-208.0%
 Kristendemokraterne (kd)365,9986.59-2.6%24-96.9%
 Vänsterpartiet (v)324,7225.85-2.5%22-86.3%
 Miljöpartiet de Gröna (mp)291,1215.24+0.6%19+25.4%
 Sverigedemokraterna (sd)162,4632.93+1.5%--0.0%
 Feministiskt initiativ (Fi)37,9540.68+0.7%--0.0%
 Piratpartiet (pp)34,9180.63+0.6%--0.0%
 Øvrige79,6791.4-0.3%--0.0%
 
 Alliance for Sverige (m, c, fp, kd)2,677,79648.2+4.2%178+2051.0%
 Rød-grøn blok (s, v, mp)2,558,46846.1-6.8%171-2049.0%
 
 Gyldige stemmer5,551,27898.2  
 Blanke stemmer96,9221.7  
 Andre ugyldige stemmer22160.0  
 Samlet stemmeprocent5,650,41682.0+1.9% 

Referencer

Medier brugt på denne side

Coat of arms of Sweden.svg
Forfatter/Opretter: Sodacan, Licens: CC BY-SA 4.0
Lesser coat of arms of Sweden
Swedish parliamentary election, 2006, map-counties.svg
Forfatter/Opretter: No machine-readable author provided. Slarre~commonswiki assumed (based on copyright claims)., Licens: CC-BY-SA-3.0

Map of the 2006 Swedish parliamentary election results by county. Blue areas indicate counties where the Alliance for Sweden became the biggest bloc, red are where the Red-green parties (Social Democrats, Left Party, Green Party) were the biggest political bloc.

Selfmade.
Allians för Sverige.jpg
(c) Henrik Sendelbach, CC BY-SA 3.0
Allians för Sverige on a press conference in Sundsvall, from left: Fredrik Reinfeldt, Maud Olofsson, Göran Hägglund, Lars Leijonborg