Niedersachsen

Tysk delstat
Niedersachsen
DelstatsflagDelstatsvåben
Niedersachsens flag
Niedersachsens våben
Placering i Tyskland
Deutschland Lage von Niedersachsen.svg
Basisinformation
Hovedstad:Hannover
Delstatshymne eller motto:Wir sind die Niedersachsen
Areal:47.624,22 km² (2.)
Indbyggertal:8.015.257 (4.)
(30. juni 2021)
Befolkningstæthed:168 Indb. pr. km² (12.)
BNI:188 € (2005)
Gæld:50,1 € (april 2006)
Andel udlændinge:10,7 [1] % (dec. 2020)
Arbejdsløshed:5,0 [2] % (nov. 2021)
Website:www.niedersachsen.de
Politik
Ministerpræsident:Stephan Weil (SPD)
Regerende parti(er):SPD-CDU-koalition
Fordeling i
delstatsparlamentet

(137):
SPD: 54

CDU: 50
Grønne: 12
FDP: 11
uden fraktion: 10
[3]

Næste valgtermin:2022
Stemmer i forbundsrådet:6

Niedersachsen eller Nedersaksen er en delstat i det nordvestlige Tyskland med 8.015.257 (30. juni 2021) indbyggere og et areal på 47.600 km². Den ligger ud til Nordsøen og grænser til Slesvig-Holsten, Hamburg, Mecklenburg-Vorpommern, Brandenburg, Sachsen-Anhalt, Thüringen, Hessen, Nordrhein-Westfalen og Holland, samt Bremen der ligger som en enklave midt i delstaten. Hovedstaden er Hannover, og andre vigtige byer er Wolfsburg, Braunschweig, Osnabrück, Oldenburg og Göttingen.

Navnet stammer fra folkeslaget sakserne.

Administrativ opdeling

1. Januar 2005 blev Regierungsbezirke Braunschweig, Hannover, Lüneburg og Weser-Ems nedlagt.

Landet er delt op i 425 byer og kommuner, hørende under 37 Landkreise, et kommunalt samarbejde der kaldes en Region og otte kreisfrie byer.

Landkreise og Region

Niedersachsen består af følgende Landkreise og en Region:

Landkreis GöttingenLandkreis HolzmindenLandkreis SchaumburgLandkreis GoslarRegion HannoverLandkreis HildesheimSalzgitterLandkreis WolfenbüttelBraunschweigLandkreis WolfenbüttelLandkreis PeineLandkreis Hameln-PyrmontLandkreis HelmstedtWolfsburgLandkreis GifhornLandkreis Nienburg/WeserLandkreis NortheimLandkreis DiepholzBremenBremenHamborgHamborgKönigreich der NiederlandeNordrhein-WestfalenHessenThüringenSlesvig-HolstenMecklenburg-VorpommernBrandenburgSachsen-AnhaltOsnabrückLandkreis OsnabrückDelmenhorstOldenburg (Oldb)Landkreis WesermarschLandkreis VechtaLandkreis EmslandLandkreis Grafschaft BentheimLandkreis LeerEmdenLandkreis LeerLandkreis CloppenburgLandkreis AmmerlandWilhelmshavenMellumLandkreis AurichLandkreis AurichLandkreis WittmundLandkreis AurichLandkreis FrieslandLandkreis OldenburgLandkreis CuxhavenLandkreis OsterholzLandkreis VerdenLandkreis StadeLandkreis HarburgLandkreis LüneburgLandkreis Lüchow-DannenbergLandkreis HeidekreisLandkreis UelzenLandkreis CelleLandkreis Rotenburg (Wümme)
Kort over Landkreise og kreisfrie byer i Niedersachsen
01. Ammerland
02. Aurich
03. Grafschaft Bentheim
04. Celle
05. Cloppenburg
06. Cuxhaven
07. Diepholz
08. Emsland
09. Friesland
10. Gifhorn
11. Goslar
12. Göttingen
13. Hameln-Pyrmont
14. Region Hannover
15. Harburg
16. Helmstedt
17. Hildesheim
18. Holzminden
19. Leer
20. Lüchow-Dannenberg
21. Lüneburg
22. Nienburg/Weser
23. Northeim
24. Oldenburg
25. Osnabrück
26. Osterholz
27. Osterode am Harz
28. Peine
29. Rotenburg
30. Schaumburg
31. Heidekreis
32. Stade
33. Uelzen
34. Vechta
35. Verden
36. Wesermarsch
37. Wittmund
38. Wolfenbüttel

Kreisfrie Byer

1. Braunschweig
2. Delmenhorst
3. Emden
4. Oldenburg
5. Osnabrück
6. Salzgitter
7. Wilhelmshaven
8. Wolfsburg

Største Byer

ByLandkreisIndbyggere
31. dec. 2000
Indbyggere
30. juni 2006
indbyggere
30. juni 2021
1HannoverRegion Hannover515.001515.559534.147
2Braunschweigkreisfri245.816245.141247.407
3Oldenburgkreisfri154.832158.600169.203
4Osnabrückkreisfri164.101163.357164.048
5Wolfsburgkreisfri121.805120.881123.629
6GöttingenGöttingen124.132121.531116.754
7Salzgitterkreisfri112.302107.267103.710
8HildesheimHildesheim103.909102.486100.339
9Delmenhorstkreisfri76.64475.67277.502
10LüneburgLüneburg67.39871.90975.456
11Wilhelmshavenkreisfri85.28783.23875.087
12CelleCelle72.12771.38569.327
13GarbsenRegion Hannover63.26963.07360.723
14HamelnHameln-Pyrmont58.80758.69657.233
15Lingen (Ems)Emsland51.68451.42855.444
16LangenhagenRegion Hannover49.43251.00454.779
17NordhornGrafschaft Bentheim51.96853.15953.922
18WolfenbüttelWolfenbüttel54.69054.34452.054
19PeinePeine49.49449.92450.383
20GoslarGoslar55.84154.24550.070
21Emdenkreisfri50.96351.69249.611
22CuxhavenCuxhaven53.39152.17748.366
23StadeStade44.92945.94947.373
24MelleOsnabrück45.39046.53846.804
25Neustadt am RübenbergeRegion Hannover45.02645.71744.586

Geografi

Floder

AllerGroße AueBöhmeDummeElbenEmsHammeHaseHunteIlmenauJadeJeetzelJümmeLedaLeineLuheOkerOchtumÖrtzeOsteRhumeSchunterVechteWeserWietze (biflod til Aller)Wietze (biflod til Örtze)Wümme

Søer

DümmerSteinhuder MeerZwischenahner MeerGroßes Meer

Opstemmede søer

AlfseeGranetalsperreInnerstetalsperreMaschseeOdertalsperreOkertalsperreSalzgitterseeSösetalsperre

Bjerge

AchtermannshöheDammer BergeDeisterDie GleichenSüntelWurmberg

Landskaber regioner

Altes LandAmmerlandBraunschweiger LandButjadingenDeister-SünteltalDrawehnEichsfeldElbe-Weser-DreieckElmEmslandFrieslandgestLand HadelnHarlingerlandHarzenHildesheimer BördeHümmlingJeverlandLeineberglandLüneburger HeideMittelweserregionOldenburger LandOldenburger MünsterlandOsnabrücker LandOsterholzer GeestOstfalenOstfrieslandRheiderlandSaterlandSchaumburger LandStadlandStedingenTeufelsmoorWendlandWeserberglandWesermarschWeserniederungWesertalWildeshauser GeestWingstLand WurstenWümmeniederung

Øer

BorkumJuistNorderneyBaltrumLangeoogSpiekeroogWangerooge (siehe auch: Ostfriesische Inseln) – Großer KnechtsandKachelotplateLütje Hörn- MellumMemmertMinsener Oog

Beskyttede naturområder

Breites WasserNationalpark Niedersächsisches WattenmeerNaturpark Steinhuder MeerNaturpark Weserbergland Schaumburg-HamelnLüneburger HeideWildeshauser GeestHarzDrömling -Naturpark Elm-LappwaldNaturpark Elbufer-Drawehn

Referencer

Eksterne henvisninger

Tysk geografiSpire
Denne artikel om Tysklands geografi er en spire som bør udbygges. Du er velkommen til at hjælpe Wikipedia ved at udvide den.
Geografi

Koordinater: 52°45′22″N 9°23′35″Ø / 52.7561°N 9.3931°Ø / 52.7561; 9.3931

Medier brugt på denne side

Deutschland Lage von Niedersachsen.svg
Forfatter/Opretter: David Liuzzo, Licens: CC BY-SA 2.0 de
Karte der Bundesrepublik Deutschland mit eingezeichneten Grenzen und alphabetischer Nummerierung der Bundesländer. Das Land Niedersachsen ist farblich hervorgehoben.
Flag map of Germany.svg
Flag map of Germany
Lower Saxony, administrative divisions - de - colored.svg
Forfatter/Opretter: TUBSEmail Silk.svg Gallery, Licens: CC BY-SA 3.0
Map of administrative divisions of XY (see filename)
Coat of arms of Lower Saxony.svg
The coat of arms of Lower Saxony. Also the former ( – 1947) coat of arms of Land Braunschweig.

Keep red shade parallel with File:Flag of Germany.svg’s red shade.

A white Saxon steed (Sachsenross) on a red background.