Mecklenburg-Vorpommern

Tysk delstat
Mecklenburg-Vorpommern
DelstatsflagDelstatsvåben
Mecklenburg-Vorpommerns flag
Mecklenburg-Vorpommerns våben
Placering i Tyskland
Deutschland Lage von Mecklenburg-Vorpommern.svg
Basisinformation
Hovedstad:Schwerin
Delstatshymne eller motto:MV tut gut
Areal:23.180,14 km² (6.)
Indbyggertal:1.610.674 (14.)
(31. december 2016)
Befolkningstæthed:69 Indb. pr. km² (16.)
BNI:31 € (2005)
Gæld:10,7 € (2006)
Andel udlændinge:1,85 % (2003)
Arbejdsløshed:17,8 % (april 2007)
Website:www.m-v.de
Politik
Ministerpræsident:Manuela Schwesig (SPD)
Regerende parti(er):SPD og CDU
Fordeling i
delstatsparlamentet

(71):
partier og pladser i regering. eks: SPD 26
CDU 16
Linke 11
AfD 18
Næste valgtermin:2021
Stemmer i forbundsrådet:3

Mecklenburg-Vorpommern (undertiden forkortet Meck-Pomm eller MV) er en delstat i Tyskland, der med et areal på 23.170 km² og 1.608.138 indbyggere (31. december 2019) og 1.612.466 (30.9.2021) er Tysklands sjettestørste og tyndest befolkede delstat. Hovedstaden er Schwerin. Ministerpræsident er Manuela Schwesig (SPD), der leder en koalitionsregering med CDU. Mecklenburg-Vorpommern grænser op til Slesvig-Holsten i vest, Polen i øst, Niedersachsen og Brandenburg i syd samt op til Danmark igennem havgrænse mod nord.

Staten blev dannet efter 2. verdenskrig ved at sammenlægge de historiske regioner Mecklenburg og Vorpommern. I 1952 indgik delstaten i DDR og blev opdelt i tre administrative områder. Den blev genetableret i forbindelse med Tysklands genforening i 1990.

Mecklenburg-Vorpommern er blandt andet kendt for sin kystlinje til Østersøen og for Mecklenburgische Seenplatte, der er den største gruppe sammenhængende søer og kanaler i Tyskland. Sammen med den øvrige natur gør det staten til en af de førende turistdestinationer i landet. Tre af Tysklands 14 nationalparker beliggende her, ligesom der er mange fredede naturområder.

Kulturelt har Mecklenburg-Vorpommern udviklet og bibeholdt en særegen regional kultur, som dog har visse ligheder med det øvrige Nordtyskland, f.eks. er der store lingvistiske og historiske fællestræk med Slesvig-Holsten. Byggestilen i byerne er hanseatisk; den samme, som man kan finde i en by som Lübeck samt i Estland og Letland. Der er mange gotiske murstenskirker opført i middelalderen i centrum af byerne, som typisk er opbygget omkring en eller flere markedspladser, hvor også byens kirke eller rådhus er placeret. Byerne er overvejende beliggende ved Østersøen eller ved de mange søer eller floder, fordi handelsbetingelserne var bedst her. To af Europas ældste universiteter, Universität Rostock og Greifswald Universitet, er beliggende i Mecklenburg-Vorpommern.

Landkreise og kreisfrie byer

PolenKönigreich DänemarkSchleswig-HolsteinNiedersachsenBrandenburgMüritzStettiner HaffOstseeSchwerinHansestadt RostockLandkreis Mecklenburgische SeenplatteLandkreis RostockLandkreis Vorpommern-RügenLandkreis NordwestmecklenburgLandkreis Vorpommern-GreifswaldLandkreis Ludwigslust-Parchim
Landkreise og byer i Mecklenburg-Vorpommern i Mecklenburg-Vorpommern (imagemap)
Inddeling efter 2011
12. juni 1994 blev 31 tidligere Landkreise omdannet til 12 nye.
Seks kreisfrie byer beholdt deres status.
4. september 2011 blev antallet yderligere reduceret til 6 landkreise og 2 kreisfrie byer.
Ny Landkreis eller
kreisfrei by
LandsdelKreissædeTidlgere Kreise og kreisfreie byerIndbyggere
31. december 2010
Areal
km²
RostockMecklenburg--202.735181
SchwerinMecklenburg--95.220131
Landkreis Mecklenburgische SeenplatteMecklenburg, teils VorpommernNeubrandenburgNeubrandenburg, Landkreis Müritz, Landkreis Mecklenburg-Strelitz; Byerne Dargun og Demmin samt amterne Demmin-Land, Malchin am Kummerower See, Stavenhagen, Treptower Tollensewinkel fra Landkreis Demmin272.9225.468
Landkreis RostockMecklenburgGüstrowLandkreis Bad Doberan, Landkreis Güstrow216.1893.421
Landkreis Ludwigslust-ParchimMecklenburgParchimLandkreis Parchim, Landkreis Ludwigslust218.3624.750
Landkreis NordwestmecklenburgMecklenburgWismarHansestadt Wismar, Landkreis Nordwestmecklenburg160.4232.117
Landkreis Vorpommern-RügenVorpommern, teils MecklenburgStralsundHansestadt Stralsund, Landkreis Nordvorpommern, Landkreis Rügen230.7433.188
Landkreis Vorpommern-GreifswaldVorpommern, teils MecklenburgGreifswaldHansestadt Greifswald, Landkreis Ostvorpommern, Landkreis Uecker-Randow; Amterne Jarmen-Tutow, Peenetal/Loitz fra Landkreis Demmin245.7333.927

Største byer

By/
kommune
LandkreisIndbyggere
31. december 2000
Indbyggere
31. december 2006
Rostockkreisfri by200.506199.868
Schwerinkreisfri by101.26796.280
Neubrandenburgkreisfri by73.31867.517
Stralsundkreisfri by60.66358.288
Greifswaldkreisfri by54.23653.434
Wismarkreisfri by47.03145.182
GüstrowGüstrow32.32331.083
NeustrelitzMecklenburg-Strelitz23.33322.152
Waren (Müritz)Müritz22.04421.236
ParchimParchim20.04819.187
Ribnitz-DamgartenNordvorpommern17.20016.608
Bergen auf RügenRügen15.61614.430
AnklamOstvorpommern15.82614.092
LudwigslustLudwigslust12.50612.815
DemminDemmin13.52912.633
WolgastOstvorpommern13.74712.359
HagenowLudwigslust12.27212.178
PasewalkUecker-Randow12.87311.856
Bad DoberanBad Doberan11.51511.375
GrimmenNordvorpommern11.56511.032
GrevesmühlenNordwestmecklenburg11.08010.945
Boizenburg/ElbeLudwigslust10.65410.756
SassnitzRügen11.63710.747
UeckermündeUecker-Randow11.52610.339
TorgelowUecker-Randow11.4499.909
BarthVorpommern-Rügen8.7228.543

Se også

Eksterne henvisninger

Tysk geografiSpire
Denne artikel om Tysklands geografi er en spire som bør udbygges. Du er velkommen til at hjælpe Wikipedia ved at udvide den.
Geografi

Koordinater: 53°37′N 12°42′Ø / 53.62°N 12.7°Ø / 53.62; 12.7

Medier brugt på denne side

Deutschland Lage von Mecklenburg-Vorpommern.svg
Forfatter/Opretter: David Liuzzo, Licens: CC BY-SA 2.0 de
Karte der Bundesrepublik Deutschland mit eingezeichneten Grenzen. Das Land Mecklenburg-Vorpommern ist farblich hervorgehoben.
Flag map of Germany.svg
Flag map of Germany
Steilküste bei Ahrenshoop.jpg
Forfatter/Opretter: Nikater, Licens: CC-BY-SA-3.0
Steep coast and beach at peninsula Darss West Beach near Ahrenshoop, Mecklenburg-Vorpommern, Germany. Pomerania Beach, as its part of the Pomeranian lands.
Rostock asv2018-05 img38 NeuerMarkt.jpg
Forfatter/Opretter: A.Savin, Licens: FAL
St. Mary Church in Rostock, Germany
Mecklenburg-Vorpommern districts 2011 colored labeled.svg
Locator map of counties in Mecklenburg-Vorpommern, Germany after county reorganization 2011.