Bayern

Tysk delstat
Bayern
DelstatsflagDelstatsvåben
Bayerns flag
Bayerns våben
Placering i Tyskland
Deutschland Lage von Bayern.svg
Basisinformation
Hovedstad:München
Delstatshymne eller motto:Gott mit dir, du Land der Bayern
Areal:70.550,19 km² (1.)
Indbyggertal:12.930.751 millioner (2.)
(31. december 2016)
Befolkningstæthed:183 Indb. pr. km² (11.)
BNI:403,709 € (2005)
Gæld:23,08 mia. € (2006)
Andel udlændinge:9,43 % (2003)
Arbejdsløshed:4,4 % (april 2008)
Website:www.bayern.de
Politik
Ministerpræsident:Markus Söder (CSU)
Regerende parti(er):CSU
Fordeling i
delstatsparlamentet

(180):
CSU 101
SPD 42
Freie Wähler 19
B90/Grüne 18
Næste valgtermin:2018
Stemmer i forbundsrådet:6

Bayern, officielt Fristaten Bayern (tysk: Freistaat Bayern), er en af de 16 delstater i Forbundsrepublikken Tyskland. Den er den sydligste af Tysklands delstater.

Bayern dækker et landområde på 70.550 km² og dermed den arealmæssigt største af Tysklands delstater. Den har 13.140.183 indbyggere (31.12.2020) (12.930.751(2016) ) og er dermed den delstat med det næsthøjeste indbyggertal efter Nordrhein-Westfalen. Hovedstaden er München.

Bayern grænser mod Østrig, Bøhmen (Tjekkiet), Baden-Württemberg, Hessen, Thüringen og Sachsen. Floderne Donau og Main flyder gennem staten. Vigtige byer foruden hovedstaden er Nürnberg, Augsburg, Würzburg, Ingolstadt, Regensburg, Fürth og Erlangen.

Bayern er en parlamentarisk republik, hvor grundlaget for det politiske liv er fastlagt af Bayerns forfatning. Den lovgivende magt udøves af Bayerns landdag, der vælges ved delstatsvalg, og den udøvende magt udøves af Bayerns statsregering, der ledes af Bayerns ministerpræsident som regeringsleder.

Historie

Uddybende Uddybende artikel: Bayerns historie

Stammehertugdømmet Bayern

Uddybende Uddybende artikel: Stammehertugdømmet Bayern
Stammehertugdømmet Bayern omkr. år 1000.

Fra 551 til 1180 var Bayern et af de stammehertugdømmer, som Det Østfrankiske Rige var opdelt i. Man skelner mellem det ældre og det yngre bayerske stammehertugdømme.

I det ældre stammehertugdømme tilhørte hertugerne slægten Agilolfingerne. Den første kendte hertug var Garibald 1., der fik hertugtitlen i 548, men som sandsynligvis først tiltrådte regeringen i 555. Det ældre stammehertugdømme ophørte med at eksistere i 788, hvor Tassilo 3. fik frakendt stillingen som hertug af den frankiske konge Karl den Store. Fra dette år styrede Karl den Stores embedsmænd Bayern. I 794 gav Tassilo 3. afkald på sin arveret til Bayern.

Det yngre bayerske stammehertugdømme regnes fra 825, hvor Ludvig den Tyske kaldte sig konge af Bayern. I den følgende tid blev de bayerske stammehertugers magtområde udvidet mod øst, sydøst og syd, så nutidens Østrig, dele af Slovenien og dele af Nordøst-Italien kom under bayersk kontrol. I 1180 mistede hertug Henrik Løve dog sine len, Sachsen og Bayern, og Stammehertugdømmet Bayern ophørte med at eksistere.

Hertugdømmet Bayern

Uddybende Uddybende artikel: Hertugdømmet Bayern
Uddybende Uddybende artikel: Kurfyrstendømmet Bayern

Wittelsbach–familien regerede Bayern fra 1180 til 1918. I lange perioder var det opdelt i mindre delhertugdømmer. Fra 1623 havde de titel af kurfyrste.

Kongeriget Bayern

Uddybende Uddybende artikel: Kongeriget Bayern

Bayern blev kongerige i 1806, og i 1815 blev Rhein-Pfalz en del af riget. Ludwig II af Bayern var konge 1864-86. Kongeriget Bayern eksisterede indtil opløsningen af monarkierne i Tyskland ved Novemberrevolutionen i 1918.

Fristaten Bayern

Ved republikkens indførelse i 1918 blev Bayern til Fristaten Bayern, der var en delstat i Det Tyske Rige under Weimarrepublikken (1918–1933), en periode i mellemkrigstiden, hvor Tyskland havde en svag demokratisk forfatning og var organiseret som en forbundsstat. Fristatens selvstyre ophørte de facto med at eksistere i 1933 ved nationalsocialismens magtovertagelse, men den eksisterede formelt indtil slutningen af 2. verdenskrig i 1945. Efter Anden Verdenskrig fik Fristaten Bayern en ny forfatning, og blev i 1949 en af delstaterne i Forbundsrepublikken Tyskland.

Flag

Bayerns flag blev indført i 1953, men hvidt og blåt har været Bayerns farver siden 1330.

Største byer

ByIndbyggere pr.
31. december 2000
Indbyggere pr.
30. juni 2005
München1.210.2231.254.300
Nürnberg488.400497.254
Augsburg254.982262.140
Würzburg127.966133.188
Regensburg125.676129.175
Ingolstadt115.722120.575
Fürth110.477113.076
Erlangen100.778102.745
Bayreuth74.15374.137
Bamberg69.03669.934
Aschaffenburg67.59268.798
Kempten (Allgäu)61.38961.507
Landshut58.74660.825
Rosenheim58.90860.049
Schweinfurt54.32554.351
Neu-Ulm50.18851.461
Passau50.53650.506
Hof50.74148.982

Pånær Neu-Ulm er alle byerne kreisfrie.

Politik

Bayern har et eget parlament, Landdagen, der vælges ved delstatsvalget. Tidligere var der også et senat, men efter en folkeafstemning i 1998 blev senatet afskaffet i december 1999. Lederen af regeringen er ministerpræsidenten.

Administrativ opdeling

SchweizÖsterreichBaden-WürttembergHessenTschechienSachsenThüringenUnterfrankenOberfrankenOberpfalzMittelfrankenSchwaben (Bayern)NiederbayernOberbayern
Regierungsbezirke i Bayern

Bayern er inddelt i syv Regierungsbezirke:

  1. Unterfranken (Würzburg)
  2. Oberfranken (Bayreuth)
  3. Mittelfranken (Ansbach)
  4. Schwaben (Augsburg)
  5. Oberpfalz (Regensburg)
  6. Oberbayern (München)
  7. Niederbayern (Landshut).

Landkreise og kreisfrie byer

De syv Regierungsbezirke er delt op i 71 Landkreise og 25 Kreisfrie byer og 2.056 kommuner.

Weiden in der OberpfalzStraubingWürzburgSchwabachSchweinfurtRegensburgRosenheimNürnbergPassauLandshutMemmingenKaufbeurenKemptenIngolstadtFürthHofErlangenCoburgBayreuthBambergAugsburgMünchenAschaffenburgAmbergAnsbachLandkreis WürzburgLandkreis Wunsiedel im FichtelgebirgeLandkreis Weißenburg-GunzenhausenLandkreis Weilheim-SchongauLandkreis UnterallgäuLandkreis TraunsteinLandkreis TirschenreuthLandkreis Straubing-BogenLandkreis StarnbergLandkreis SchweinfurtLandkreis SchwandorfLandkreis Rottal-InnLandkreis RothLandkreis RosenheimLandkreis Rhön-GrabfeldLandkreis RegensburgLandkreis Pfaffenhofen an der IlmLandkreis RegenLandkreis PassauLandkreis OstallgäuLandkreis OberallgäuLandkreis Nürnberger LandLandkreis Neu-UlmLandkreis Neustadt an der WaldnaabLandkreis Neustadt an der Aisch-Bad WindsheimLandkreis Neumarkt in der OberpfalzLandkreis Neuburg-SchrobenhausenLandkreis MünchenLandkreis Mühldorf am InnLandkreis MiltenbergLandkreis MiesbachLandkreis Main-SpessartLandkreis Lindau (Bodensee)Landkreis LichtenfelsLandkreis LandshutLandkreis Landsberg am LechLandkreis KulmbachLandkreis KronachLandkreis KitzingenLandkreis KelheimLandkreis HofLandkreis HaßbergeLandkreis GünzburgLandkreis Garmisch-PartenkirchenLandkreis FürthLandkreis FürstenfeldbruckLandkreis Freyung-GrafenauLandkreis FreisingLandkreis ForchheimLandkreis Erlangen-HöchstadtLandkreis ErdingLandkreis EichstättLandkreis EbersbergLandkreis Donau-RiesLandkreis Dingolfing-LandauLandkreis Dillingen an der DonauLandkreis DeggendorfLandkreis DachauLandkreis CoburgLandkreis ChamLandkreis Berchtesgadener LandLandkreis BayreuthLandkreis BambergLandkreis Bad Tölz-WolfratshausenLandkreis Bad KissingenLandkreis AugsburgLandkreis AschaffenburgLandkreis AnsbachLandkreis Amberg-SulzbachLandkreis AltöttingLandkreis Aichach-FriedbergSchweizÖsterreichBaden-WürttembergHessenTschechienSachsenThüringenBavaria, administrative divisions - de - colored.svg
De 71 Landkreise i Bayern:
  1. Aichach-Friedberg (AIC)
  2. Altötting (AÖ)
  3. Amberg-Sulzbach (AS)
  4. Ansbach (AN)
  5. Aschaffenburg (AB)
  6. Augsburg (A)
  7. Bad Kissingen (KG)
  8. Bad Tölz-Wolfratshausen (TÖL)
  9. Bamberg (BA)
  10. Bayreuth (BT)
  11. Berchtesgadener Land (BGL)
  12. Cham (CHA)
  13. Coburg (CO)
  14. Dachau (DAH)
  15. Deggendorf (DEG)
  16. Dillingen an der Donau (DLG)
  17. Dingolfing-Landau (DGF)
  18. Donau-Ries (DON)
  19. Ebersberg (EBE)
  20. Eichstätt (EI)
  21. Erding (ED)
  22. Erlangen-Höchstadt (ERH)
  23. Forchheim (FO)
  24. Freising (FS)
  1. Freyung-Grafenau (FRG)
  2. Fürstenfeldbruck (FFB)
  3. Fürth (FÜ)
  4. Garmisch-Partenkirchen (GAP)
  5. Günzburg (GZ)
  6. Haßberge (HAS)
  7. Hof (HO)
  8. Kelheim (KEH)
  9. Kitzingen (KT)
  10. Kronach (KC)
  11. Kulmbach (KU)
  12. Landsberg am Lech (LL)
  13. Landshut (LA)
  14. Lichtenfels (LIF)
  15. Lindau (Bodensee) (LI)
  16. Main-Spessart (MSP)
  17. Miesbach (MB)
  18. Miltenberg (MIL)
  19. Mühldorf am Inn (MÜ)
  20. München (M)
  21. Neuburg-Schrobenhausen (ND)
  22. Neumarkt in der Oberpfalz (NM)
  23. Neustadt an der Aisch-Bad Windsheim (NEA)
  24. Neustadt an der Waldnaab (NEW)
  1. Neu-Ulm (NU)
  2. Nürnberger Land (LAU)
  3. Oberallgäu (OA)
  4. Ostallgäu (OAL)
  5. Passau (PA)
  6. Pfaffenhofen an der Ilm (PAF)
  7. Regen (REG)
  8. Regensburg (R)
  9. Rhön-Grabfeld (NES)
  10. Rosenheim (RO)
  11. Roth (RH)
  12. Rottal-Inn (PAN)
  13. Schwandorf (SAD)
  14. Schweinfurt (SW)
  15. Starnberg (STA)
  16. Straubing-Bogen (SR)
  17. Tirschenreuth (TIR)
  18. Traunstein (TS)
  19. Unterallgäu (MN)
  20. Weilheim-Schongau (WM)
  21. Weißenburg-Gunzenhausen (WUG)
  22. Wunsiedel im Fichtelgebirge (WUN)
  23. Würzburg (WÜ)
Die 25 kreisfreien Städte in Bayern:
  1. Amberg (AM)
  2. Ansbach (AN)
  3. Aschaffenburg (AB)
  4. Augsburg (A)
  5. Bamberg (BA)
  6. Bayreuth (BT)
  7. Coburg (CO)
  8. Erlangen (ER)
  9. Fürth (FÜ)
  1. Hof (HO)
  2. Ingolstadt (IN)
  3. Kaufbeuren (KF)
  4. Kempten (Allgäu) (KE)
  5. Landshut (LA)
  6. Memmingen (MM)
  7. München (M)
  8. Nürnberg (N)
  1. Passau (PA)
  2. Regensburg (R)
  3. Rosenheim (RO)
  4. Schwabach (SC)
  5. Schweinfurt (SW)
  6. Straubing (SR)
  7. Weiden in der Oberpfalz (WEN)
  8. Würzburg (WÜ)

Kultur

Kultur og sprog varierer meget i de forskellige regioner.

Berømte bayrere

Blandt berømte bayrere er malere som Hans Holbein den Ældre, Lukas Cranach og Franz Marc, musikere og komponister som Franz Liszt, Richard Wagner og Richard Strauss, dramatikere som Bertolt Brecht, videnskabsmænd som Wilhelm Conrad Röntgen, Konrad Lorenz og Alois Alzheimer, og finansmænd som Werner von Siemens og Levi Strauss (Levi's).

Se også

Eksterne henvisninger

Tysk geografiSpire
Denne artikel om Tysklands geografi er en spire som bør udbygges. Du er velkommen til at hjælpe Wikipedia ved at udvide den.
Geografi

Koordinater: 49°04′43″N 11°23′08″Ø / 49.0786°N 11.3856°Ø / 49.0786; 11.3856

Medier brugt på denne side

Deutschland Lage von Bayern.svg
Forfatter/Opretter: David Liuzzo, Licens: CC BY-SA 2.0 de
Map of the Federal Republic of Germany with marked boundaries and alphabetical numbering of federal states . The Free State of Bavaria is highlighted.
Bavaria locator map (1000).svg
Forfatter/Opretter: Alphathon /ˈæɫfə.θɒn/ (talk), Licens: CC BY-SA 4.0
A map of the Duchy of Bavaria (German: Herzogtum Bayern) around the year 1000.

The map is derived from a vectorised version of one found in Professor G. Droysens Allgemeiner Historischer Handatlas, which was published in 1886 by R. Andrée Plate, and is now in the public domain.

Note that while it uses the same scheme as standard location/locator maps, this map technically does not conform to the standard, as it is not in equirectangular projection. Therefore grid lines for latitude and longitude are also included.
Flag map of Germany.svg
Flag map of Germany
ChapelBavaria.JPG
Forfatter/Opretter: unknown, Licens: CC-BY-SA-3.0
Bavaria, administrative divisions (government districts only) - de - colored.svg
Forfatter/Opretter: TUBSEmail Silk.svg Gallery, Licens: CC BY-SA 3.0
Map of administrative divisions of XY (see filename)
Bavaria, administrative divisions - de - colored.svg
Forfatter/Opretter: TUBSEmail Silk.svg Gallery, Licens: CC BY-SA 3.0
Map of administrative divisions of Bavaria
Kingdom of Bavaria 1815.svg
Forfatter/Opretter: , Licens: CC BY-SA 3.0
Map of the Kingdom of Bavaria, circa 1815, following the Congress of Vienna. The German Confederation is shown in dark grey.