Australian Open 2019 var en tennisturnering, der blev spillet udendørs på hardcourt-baner i Melbourne Park i Melbourne, Victoria, Australien. Det var den 107. udgave af Australian Open og den første Grand Slam-turnering i 2019. Kampene i hovedturneringen blev afviklet i perioden 14. - 27. januar 2019, mens kvalifikationen spilledes samme sted i ugen inden hovedturneringen.
Herresinglemesterskabet blev vundet af Novak Djokovic, som dermed blev den første der vandt titlen for syvende gang, og som i finalen besejrede Rafael Nadal med 6-3, 6-2, 6-3. Det var Djokovic' 15. grand slam-titel i herresingle i karrieren og den tredje i træk, efter at han inden da også havde vundet titlerne ved Wimbledon og US Open i 2018.
I damesingleturneringen sejrede Naomi Osaka, som dermed vandt karrierens anden grand slam-titel og den anden titel i træk, idet hun inden da havde vundet US Open i 2018, og hun blev den første spiller siden Jennifer Capriati, som vandt sine to første grand slam-titler i damesingle i to på hinanden følgende grand slam-turneringer. I finalen vandt den 21-årige japaner med 7-6(2), 5-7, 6-4 over Petra Kvitová, som var i en grand slam-finale for første gang, siden hun i december 2016 blev alvorlig skadet i venstre hånd under et indbrud i hendes hjem.
Sejren i herredoublerækken gik til Pierre-Hugues Herbert og Nicolas Mahut, som dermed fuldførte en karriere-grand slam som makkere, idet de tidligere i deres makkerskab havde vundet US Open i 2015, Wimbledon i 2016 og French Open i 2018. I finalen besejrede de to franskmænd mestrene fra 2017, Henri Kontinen og John Peers, med 6-4, 7-6(1).
Damedoubletitlen gik til Samantha Stosur og Zhang Shuai, som i finalen besejrede de forsvarende mestre, Tímea Babos og Kristina Mladenovic, med 6-3, 6-4. Stosur blev dermed den første australske vinder af titlen, siden Alicia Molik vandt den sammen med Svetlana Kuznetsova i 2005, og titlen var hendes tredje grand slam-titel i damedouble (men den første siden French Open 2006) og hendes syvende grand slam-titel i alt. Zhang Shuai var til gengæld i en grand slam-finale for første gang, og sejren var følgelig hendes første grand slam-titel.
Mesterskabet i mixed double blev vundet af Barbora Krejčíková og Rajeev Ram, som i finalen besejrede det australske wildcard-par Astra Sharma og John-Patrick Smith med 7-6(3), 6-1 efter at have afværget en sætbold i første sæt. Krejčíková vandt dermed sin første grand slam-titel i mixed double og sin tredje grand slam-titel i alt, mens Ram vandt sin første grand slam-titel i karrieren.
Clara Tauson blev den første danske vinder af en junior-grand slam-titel siden Caroline Wozniacki i 2006, da hun vandt Australian Open-titlen i pigesingle.
Siden sidste mesterskab var kampenes format i herresingle, damesingle, herredouble og damedouble blevet ændret, idet arrangøren havde indført en ny afgørelse på afgørende sæt i form af en tiebreak til 10 point ved stillingen 6-6, som afløste det hidtidige format, hvor det sidste sæt skulle vindes med to overskydende partier. Beslutningen blev offentliggjort af Tennis Australia ca. tre uger inden starten på mesterskabet.[3]
Mesterskabet satte med 796.435 tilskuere ny rekord, og det var en kraftig forbedring af rekorden på 743.667 fra 2018.[2]
Præmier
Den samlede præmiesum for Australian Open 2019 androg A$ 62.500.000, hvilket var en stigning på 13,5 % i forhold til året før, og præmierne i mesterskabsrækkerne fordelte sig som vist nedenfor.[1]
Pengepræmier ekskl. per diem |
---|
Resultat | Single | Double | Mixed double |
---|
Pr. spiller | Pr. par | Pr. par |
---|
Vindere | A$ 4.100.000 | A$ 750.000 | A$ 185.000 |
Finalister | A$ 2.050.000 | A$ 375.000 | A$ 95.000 |
Semifinalister | A$ 920.000 | A$ 190.000 | A$ 47.500 |
Kvartfinalister | A$ 460.000 | A$ 100.000 | A$ 23.000 |
Tabere i 4. runde | A$ 260.000 | - | - |
Tabere i 3. runde | A$ 155.000 | A$ 55.000 | - |
Tabere i 2. runde | A$ 105.000 | A$ 32.500 | A$ 11.500 |
Tabere i 1. runde | A$ 75.000 | A$ 21.000 | A$ 5.950 |
Tabere i 3. kval.runde | A$ 40.000 | - | - |
Tabere i 2. kval.runde | A$ 25.000 | - | - |
Tabere i 1. kval.runde | A$ 15.000 | - | - |
Der var endvidere afsat A$ ?.???.??? til pengepræmier i rækkerne for kørestolstennis og opvisningsturneringerne med deltagelse af tidligere stjerner og til per diem-udbetalinger.
Resultater
Resultaterne fra ottendedelsfinalerne og frem i singlerækkerne og fra kvartfinalerne og frem i doublerækkerne vises nedenfor. For komplette resultater henvises til de uddybende artikler.
Herresingle
Damesingle
Herredouble
Kvartfinaler | | Semifinaler | | Finale |
| | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | 6 | 7 | | |
6 | | 4 | 6 | | | | | | 1 | 6 | | |
3 | | 3 | 4 | | | 12 | | 6 | 7 | | |
12 | | 6 | 6 | | | | | 12 | | 4 | 6 | |
5 | | 6 | 7 | | | | | 5 | | 6 | 7 | |
4 | | 4 | 6 | | | | 5 | | 6 | 6 | |
7 | | 6 | 6 | 4 | | | | 4 | 2 | | |
| | 3 | 7 | 6 | |
Damedouble
Kvartfinaler | | Semifinaler | | Finale |
| | | | | | | | | | | | | | | | | | |
1 | | 6 | 6 | | |
| | 7 | 7 | | | | | | 7 | 4 | 7 | |
| | 6 | 6 | | | | | 5 | 6 | 5 | |
5 | | 4 | 4 | | | | | | | 6 | 6 | |
7 | | 3 | 6 | | | | | 2 | | 3 | 4 | |
| | 6 | 7 | | | | | | 4 | 2 | |
9 | | 4 | 5 | | | 2 | | 6 | 6 | | |
2 | | 6 | 7 | | |
Mixed double
Kvartfinaler | | Semifinaler | | Finale |
| | | | | | | | | | | | | | | | | | |
1 | | 1 | 6 | [9] | |
| | 6 | 4 | [11] | | | | | 0 | 4 | | |
3 | | 6 | 7 | | | 3 | | 6 | 6 | | |
5 | | 3 | 5 | | | | | 3 | | 7 | 6 | |
WC | Astra Sharma | John-Patrick Smith |
| 6 | 7 | | | | | WC | Astra Sharma | John-Patrick Smith |
| 6 | 1 | |
| | 2 | 6 | | | | WC | Astra Sharma | John-Patrick Smith |
| 6 | 7 | |
6 | | 1 | 6 | | | 2 | | 4 | 6 | | |
2 | | 6 | 7 | | |
Juniorer
Finalerne i juniorrækkerne fik følgende resultater.
Række | Vinder | Finalist | Resultat |
---|
Drengesingle | Lorenzo Musetti | Emilio Nava | 4-6, 6-2, 7-6(12) |
Pigesingle | Clara Tauson | Leylah Annie Fernandez | 6-4, 6-3 |
Drengedouble | Jonas Forejtek Dalibor Svrčina | Cannon Kingsley Emilio Nava | 7-6(5), 6-4 |
Pigedouble | Natsumi Kawaguchi Adrienn Nagy | Chloe Beck Emma Navarro | 6-4, 6-4 |
Kørestolstennis
Finalerne i rækkerne for kørestolstennis fik følgende resultater.
Række | Vinder | Finalist | Resultat |
---|
Herresingle | Gustavo Fernandez | Stefan Olsson | 7-5, 6-3 |
Damesingle | Diede de Groot | Yui Kamiji | 6-0, 6-2 |
Herredouble | Joachim Gerard Stefan Olsson | Stéphane Houdet Ben Weekes | 6-3, 6-2 |
Damedouble | Diede de Groot Aniek van Koot | Marjolein Buis Sabine Ellerbrock | 5-7, 7-6(4), [10-8] |
"Quad" herresingle | Dylan Alcott | David Wagner | 6-4, 7-6(2) |
"Quad" herredouble | Dylan Alcott Heath Davidson | Andy Lapthorne David Wagner | 6-3, 6-7(6), [12-10] |
Eksterne henvisninger
Noter
|
---|
| Australasiatiske mesterskaber | | |
---|
| Australske mesterskaber | - 1927
- 1928
- 1929
- 1930
- 1931
- 1932
- 1933
- 1934
- 1935
- 1936
- 1937
- 1938
- 1939
- 1940
- 1946
- 1947
- 1948
- 1949
- 1950
- 1951
- 1952
- 1953
- 1954
- 1955
- 1956
- 1957
- 1958
- 1959
- 1960
- 1961
- 1962
- 1963
- 1964
- 1965
- 1966
- 1967
- 1968
|
---|
| Australian Open | |
---|
| Arrangør | |
---|
| Mesterskaber | |
---|
| |
|