1. Fußball-Bundesliga

1. Fußball-Bundesliga
Land(e)Tyskland Tyskland
KonføderationUEFA
Etableret1963
Antal hold18
Niveau på pyramideNiveau 1
Nedrykning til2. Fußball-Bundesliga
PokalturneringDFB-Pokal
DFL-Supercup
International turneringUEFA Champions League
UEFA Europa League
Nuværende mestreFC Bayern München
(2021/22)
Flest mesterskaberBayern München (31 titler)
Tv-partnereSky Tyskland
ARD
Hjemmesidebundesliga.com
1. Fußball-Bundesliga 2022-23

1. Fußball-Bundesliga, ofte kaldt Bundesliga (begrebet dækker dog de to øverste tyske divisioner), er den bedste fodboldrække i Tyskland, hvis årlige vinder kåres til tysk fodboldmester. Ligaen blev grundlagt i 1963, og siden dengang har systemet ændret sig enkelte gange. I dag består den af 18 hold, hvoraf de to lavest placerede (nr. 16 skal spille playoff-kamp om overlevelse) rykker ned i den næstbedste række, 2. Bundesliga.

Historie

Oprindelse

Før grundlæggelsen af Bundesligaen blev tysk fodbold spillet på amatørniveau i en lang række regionale ligaer. Mestrene i disse ligaer spillede efterfølgende mod hinanden om retten til at deltage i den nationale finale. Den 28. januar 1900 blev Deutscher Fußball Bund (DFB) grundlagt i Leipzig af 86 klubber. De første officielle tyske mestre blev VfB Leipzig, der den 31. maj 1903 i Hamborg slog DFC Prag med 7-2.

I 1950'erne ønskede mange oprettelsen af en professionel tysk liga. En af grundene var, at de tyske spillere begyndte at forlade landet til fordel for betalt fodbold i udenlandske klubber. Desuden begyndte de tyske hold at have det svært på internationalt niveau. Spillerne virkede vaklende mod de professionelle udenlandske topspillere. En af fortalerne for en professionel tysk liga var landstræneren Sepp Herberger, der mente, at det ville være en nødvendighed, hvis man fortsat skulle klare sig godt internationalt.

I Østtyskland oprettede man i 1950 DS-Oberliga (Deutscher Sportausschuss Oberliga). Ligaen blev senere bedre kendt som DDR-Liga eller DDR-Oberliga. Den bestod af 14 hold og havde to nedrykningspladser.

Oprettelse

Landsholdets nederlag til Jugoslavien (0-1) i kvartfinalen ved VM 1962 blev drivkraften til oprettelsen af ligaen. Under DFB-præsidenten Hermann Neuberger blev Bundeligaen den 28. juli introduceret i Dortmund, så denne kunne begynde med sæsonen 1963-64. Den nye professionelle ligas format var inspireret af The Football League i England.

På dette tidspunkt var der fem Oberligen, som repræsenterede Vestberlin samt den nordlige, sydlige, vestlige og sydvestlige del af Vesttyskland. 46 hold ansøgte om at blive optaget i den nye vesttyske liga. Kriterierne var spillemæssig succes, god økonomi og at ligaen skulle dække forskellige dele af landet. I alt blev 16 hold udvalgt til at repræsenterer de fem Oberligen.

Den første kamp i Bundesligaen blev spillet den 24. august 1963, og de første ligavindere blev 1. FC Köln, mens Meidericher SV og Eintracht Frankfurt delte andenpladsen. Østtyskland fastholdt indtil Tysklands genforening sin separate ligastruktur.

Struktur

Borussia Dortmund mod Schalke i Bundesliga

Det tyske fodboldmesterskab afgøres ud fra stillingen i Bundesligaen. Hvert hold spiller en ude- og hjemmekamp mod hver af de andre hold. Oprindeligt gav en sejr 2 point, en uafgjort kamp 1 point og et nederlag 0 point. I sæsonen 1995-96 blev pointsystemet ændret, så en sejr gav 3 point. Klubben med flest point ved sæsonafslutningen bliver kåret til tysk mester. I den nuværende struktur er fra sommeren 2012 ligaens første-, anden- og tredjeplads direkte kvalificeret til gruppespillet i UEFA Champions League, mens fjerdepladsen får adgang til fjerde (og sidste) kvalifikationsrunde. Femte- og sjettepladsen giver adgang til Europa League (sammen med pokalvinderen). De to lavest placerede hold rykker ned i 2. Bundesliga, såvel som de to øverste i denne division rykker op i 1. Bundesliga. Tredjesidstepladsen i 1. Bundesliga spiller to playoff-kampe mod tredjepladsen i 2. Bundesligaen om den sidste plads i den bedste række.

Hvis flere hold har det samme antal point, benyttes følgende kriterier (i prioriteret rækkefølge):

  1. Målforskel i hele sæsonen.
  2. Antal mål i hele sæsonen.
  3. Resultater i indbyrdes kampe (antal point).
  4. Målforskel i indbyrdes kampe.

Hvis to klubber efter disse kriterier stadig står lige, bliver vinderen fundet i en kamp på en neutral bane. I løbet af Bundesligaens historie har en sådan kamp dog aldrig været nødvendig.

Ændringer i ligastrukturen

  • Antal hold:
    • 1963/64-1964/65: 16
    • 1965/66–1990/91: 18
    • 1991/92: 20 (Holdene fra de vest- og østtyske ligaer blev kombineret efter Tysklands genforening)
    • Siden 1992/93: 18
  • Antal nedrykkere efter sæson:
    • 1963/64–1973/74: 2
    • 1974/75–1980/81: 3
    • 1981/82–1990/91: 2 (Nr. 16 spillede to kampe mod tredjepladsen i 2. Bundesliga om en plads i den bedste række)
    • 1991/92: 4
    • 1992/93-2007/08: 3
    • Fra 2008/09: 2 (Nr. 16 spiller to kampe mod tredjepladsen i 2. Bundesliga om en plads i den bedste række)

Nuværende hold i Bundesligaen

Klubber og Stadions 2013/14 sæsonen

Følgende hold deltager i Bundesliga 2013-14:

Europacup

2011/12

Efter sæsonen 2010/2011 kvalificerer følgende hold sig til europacup'en.[1]

2012/13

Efter sæsonen 2011/2012 kvalificerer følgende hold sig til europacup'en.[2]

Mediedækning

Den tyske betalingskanal Premiere har rettighederne til at vise kampe fra landets to øverste divisioner som pay-per-view. Kun to kampe (sæsonens åbningskamp samt første kamp efter vinterpausen) bliver vist på gratis tysk tv. Det sker på ARD.

I Danmark sendes kampene på Xee, TV3 Max og TV3 Sport - og alle kampe kan også streames på Viaplay.

Derudover har GOL TV eksklusive amerikanske og canadiske rettigheder til at vise kampene, mens de i Australien kan ses på beIN Sports.[3]

Mestre

Uddybende Uddybende artikel: Tysklands fodboldmesterskab

I alt 43 klubber har vundet det tyske fodboldmesterskab. FC Bayern München har vundet 24 gange, hvilket er mere end nogen anden tysk klub. BFC Dynamo har vundet næstflest (10; alle i DDR Oberliga) og FC Nürnberg tredjeflest (9). De klubber som har vundet Bundesligaen flest gange er FC Bayern München (20), Borussia Mönchengladbach (5), Borussia Dortmund (5) og Werder Bremen (4).

SæsonMestreSæsonMestreSæsonMestreSæsonMestre
63-641. FC Köln77-781. FC Köln91-92VfB Stuttgart05-06Bayern München
64-65Werder Bremen78-79Hamburger SV92-93Werder Bremen06-07VfB Stuttgart
65-661860 München79-80Bayern München93-94Bayern München07-08Bayern München
66-67Eintracht Braunschweig80-8194-95Borussia Dortmund08-09VfL Wolfsburg
67-681. FC Nürnberg81-82Hamburger SV95-9609-10Bayern München
68-69Bayern München82-8396-97Bayern München10-11Borussia Dortmund
69-70Borussia Mönchengladbach83-84VfB Stuttgart97-981. FC Kaiserslautern11-12
70-7184-85Bayern München98-99Bayern München12-13Bayern München
71-72Bayern München85-8699-0013-14
72-7386-8700-0114-15
73-7487-88Werder Bremen01-02Borussia Dortmund15-16
74-75Borussia Mönchengladbach88-89Bayern München02-03Bayern München16-17
75-7689-9003-04Werder Bremen17-18
76-7790-911. FC Kaiserslautern04-05Bayern München18-19
SæsonMestreSæsonMestre
19-20Bayern München
20-21
21-22
22-23
23-24
24-25
25-26
26-27
27-28

Placeringer de seneste 31 sæsoner

I forbindelse med genforeningen deltog undtagelsesvis 20 klubber i 1. Fußball-Bundesligaen i sæsonen 1991-92 for at gøre plads til 2 klubber fra DDR.

Nr.KlubxGSB80 8181 8282 8383 8484 8585 8686 8787 8888 8989 9090 9191 9292 9393 9494 9595 9696 9797 9898 9999 0000 0101 0202 0303 0404 0505 0606 0707 0808 0909 1010 1111 12
1Bayern München31167313441112112102162121113121141213
2Dortmund31413767131416413741024411310411313677913651
3Bremen30365-525225137391829871397661323210313
4Stuttgart3131339311051245661771210441181582459163612
5Hamburg31232211257264115121112135139731311488374578
6Kaiserslautern262104461211117149121582416-1558714151216----7
7Wolfsburg14100-----------------14679108109151551815
8Leverkusen310531116117136688586537142322421536557942
9Schalke 042604217-16-8101318---1110141131251013257724238214
10Köln2503282563131032274121110121017--1017-18-17--121310
11Frankfurt2600358101612151591634335917--151417--16-14149131017
12Mönchengladbach2800267123443761591391054111518--121211151018-151216
13Hertha Berlin15001--18-------18------113654512461010418-
14Freiburg12001-------------1531117-1212616-1318----149
15Uerdingen1200118--1073811131417-17-1518---------------
16Bochum2500091013159911121516141516-16-51217-18-9516-8121417-
17Nürnberg2200014131418-12951481571416----16--1517-148616-166
18Karlsruhe17000101417-17--1511101386687616--------1117---
19Bielefeld1400015128816-----------1418-17--16-1313121518--
20Rostock12000-----------18---61561415121413917--17---
21Düsseldorf120001315914151417--91220---1316--------------
221860 München1100016-------------148713941191017-------
23Hannover12000-----18-1018-------------1114101211811154
24Duisburg110001218---------19-917-98818-----18-18---
25Mannheim7000---116814161217---------------------
26Cottbus6000--------------------141318---131416--
27St. Pauli7000--------101316----1518----18--------18
28Mainz5000------------------------111116--95
29Braunschweig4000-1115918--------------------------
30Wattenscheid4000----------11161317-----------------
31Dresden4000-----------14151318----------------
32Homburg3000------1617-18---------------------
33Hoffenheim3000----------------------------71111
34Unterhaching2000-------------------1016----------
35Stuttgarter Kickers2000--------17--17-------------------
36Saarbrücken2000-----17------18------------------
37Ulm1000-------------------16-----------
38Darmstadt1000-17-----------------------------
39Offenbach1000---17---------------------------
40Aachen1000--------------------------17----
41Blau-Weiss Berlin1000------18------------------------
42Leipzig1000-------------18-----------------

Fra 1980-1991 og igen fra sæsonen 2008-09 spillede nr. 16 i ligaen kvalifikationskampe mod nr. 3 fra 2. Bundesliga om forbliven.

Evighedstabel

Samlet stilling for de 48 sæsoner 1963 – 2011
Nr.KlubSæsonKampeSejreUafgj.TabMålscorePoint
1Bayern München4615688843703143335 – 18213.022
2Werder Bremen4715946983945022735 – 22362.488
3Hamburger SV4816286794405092682 – 22672.477
4VfB Stuttgart4615606653835122660 – 22242.378
5Borussia Dortmund4414926253944732545 – 21742.269
6Borussia Mönchengladbach4314665793934942526 – 21862.130
71. FC Köln4214245853554842420 – 20952.110
81. FC Kaiserslautern4314585713615262324 – 22902.071
9Schalke 044314585613725252121 – 21052.055
10Eintracht Frankfurt4314585383685522327 – 22671.980
11Bayer Leverkusen3210924513143271816 – 14761.667
12VfL Bochum3411603563064981602 – 18871.374
13Hertha BSC299783652463671428 – 14951.341
141. FC Nürnberg299823132484211288 – 15601.187
15MSV Duisburg289482962593931291 – 15201.147
16Karlsruher SC248122412303411093 – 1408953
17Fortuna Düsseldorf227522382063081121 – 1329920
18Hannover 96237782401973411092 – 1325917
19TSV 1860 München206722381742641022 – 1059884
20Eintracht Braunschweig20672236174266908 – 1026878
21VfL Wolfsburg14476178120178719 – 702657
22Arminia Bielefeld17544153139252645 – 883598
23KFC Uerdingen 0514476138129209644 – 844543
24Hansa Rostock12412124107181492 – 621479
25SC Freiburg1240812696186513 – 655474
26SV Waldhof Mannheim7238717295299 – 378285
27Kickers Offenbach72387751110368 – 486282
28Rot-Weiss Essen7238617998346 – 483262
29FC St. Pauli82725880134296 – 485254
301. FSV Mainz 055170594368219 – 240223
31Energie Cottbus62045643105211 – 338211
32Alemannia Aachen4136432865186 – 270157
33SG Wattenscheid 094140344858186 – 248150
341. FC Saarbrücken5166324886202 – 336144
351899 Hoffenheim3102372936157 – 141140
36Dynamo Dresden4140334562132 – 211140
37Rot-Weiss Oberhausen4136363169182 – 281139
38Wuppertaler SV3102252750136 – 200102
39Borussia Neunkirchen398251855109 – 22393
40FC 08 Homburg3102212754103 – 20090
41SpVgg Unterhaching26820192975 – 10179
42Stuttgarter Kickers27220173594 – 13277
43SV Darmstadt 9826812183886 – 15754
44Tennis Borussia Berlin26811164185 – 17449
45SSV Ulm 1846134981736 – 6235
46Fortuna Köln134891746 – 7933
47Preussen Münster130791834 – 5230
48Blau-Weiss 90 Berlin1343121936 – 7621
49VfB Leipzig1343112032 – 6920
50Tasmania 1900 Berlin134242815 – 10810

Top- og vicetopscorer gennem alle sæsonerne

SæsonKampeBedste spillerNæstbedste spiller
SpillerKlubMålSnitSpillerKlubMålSnit
1963-6430Tyskland Uwe SeelerHamburger SV301,000Tyskland Friedhelm KonietzkaBorussia Dortmund200,666
1964-6530Tyskland Rudolf BrunnenmeierTSV 1860 München240,800Tyskland Friedhelm KonietzkaBorussia Dortmund220,733
1965-6634Tyskland Lothar EmmerichBorussia Dortmund310,912Tyskland Friedhelm KonietzkaTSV 1860 München260,765
1966-6734Tyskland Lothar EmmerichBorussia Dortmund280,824Tyskland Herbert LaumenMönchengladbach180,529
Tyskland Gerd MüllerBayern München
1967-6834Tyskland Hannes Löhr1. FC Köln270,794Tyskland Franz Brungs1. FC Nürnberg250,735
1968-6934Tyskland Gerd MüllerBayern München300,882Tyskland Uwe SeelerHamburger SV230,676
1969-7034Tyskland Gerd MüllerBayern München381,118Tyskland Werner WeistBorussia Dortmund200,588
1970-7134Tyskland Lothar KobluhnOberhausen240,706Tyskland Gerd MüllerBayern München220,647
Tyskland Karl-Heinz Vogt1. FC Kaiserslautern
1971-7234Tyskland Gerd MüllerBayern München401,176Tyskland Klaus FischerSchalke 04220,647
Tyskland Hans WalitzaVfL Bochum
1972-7334Tyskland Gerd MüllerBayern München361,059Tyskland Jupp HeynckesMönchengladbach280,824
1973-7434Tyskland Gerd MüllerBayern München300,882Tyskland Klaus FischerSchalke 04210,618
Tyskland Jupp HeynckesMönchengladbachTyskland Klaus Toppmöller1. FC Kaiserslautern
1974-7534Tyskland Jupp HeynckesMönchengladbach270,794Tyskland Dieter Müller1. FC Köln240,706
1975-7634Tyskland Klaus FischerSchalke 04290,853Tyskland Gerd MüllerBayern München230,676
Tyskland Erich BeerHertha Berlin
1976-7734Tyskland Dieter Müller1. FC Köln341,000Tyskland Gerd MüllerBayern München280,824
1977-7834Tyskland Dieter Müller1. FC Köln240,706Tyskland Klaus Toppmüller1. FC Kaiserslautern210,618
Tyskland Gerd MüllerBayern München
1978-7934Tyskland Klaus AllofsFortuna Düsseldorf220,647Tyskland Klaus FischerSchalke 04210,618
1979-8034Tyskland Karl-Heinz RummeniggeBayern München260,765Tyskland Horst HrubeschHamburger SV210,618
Tyskland Dieter Müller1. FC Köln
1980-8134Tyskland Karl-Heinz RummeniggeBayern München290,853Tyskland Mangred BurgsmüllerBorussia Dortmund270,794
1981-8234Tyskland Horst HrubeschHamburger SV270,794Tyskland Mangred BurgsmüllerBorussia Dortmund220,647
1982-8334Tyskland Rudi VöllerWerder Bremen230,676Tyskland Karl AllgöwerVfB Stuttgart210,618
Island Atli EðvaldssonFortuna Düsseldorf
1983-8434Tyskland Karl-Heinz RummeniggeBayern München260,765Tyskland Klaus Allofs1. FC Köln200,588
1984-8534Tyskland Klaus Allofs1. FC Köln260,765Tyskland Rudi VöllerWerder Bremen250,735
1985-8634Tyskland Stefan KuntzVfL Bochum220,647Tyskland Karl AllgöwerVfB Stuttgart210,618
1986-8734Tyskland Uwe RahnMönchengladbach240,706Tyskland Fritz WalterWaldhof Mannheim230,676
1987-8834Tyskland Jürgen KlinsmannVfB Stuttgart190,559Tyskland Karl-Heinz RiedleWerder Bremen180,529
1988-8934Tyskland Thomas Allofs1. FC Köln170,500Tyskland Uwe BeinHamburger SV150,441
Tyskland Roland WohlfarthBayern München
1989-9034Norge Jørn AndersenEintracht Frankfurt180,529Tyskland Stefan Kuntz1. FC Kaiserslautern150,441
1990-9134Tyskland Roland WohlfarthBayern München210,618Polen Jan FurtokHamburger SV200,588
1991-9238Tyskland Fritz WalterVfB Stuttgart220,579Schweiz Stéphane ChapuisatBorussia Dortmund200,526
1992-9334Tyskland Ulf KirstenBayer Leverkusen200,588New Zealand Wynton RuferWerder Bremen170,500
Ghana Anthony YeboahEintracht Frankfurt
1993-9434Tyskland Stefan Kuntz1. FC Kaiserslautern180,529Schweiz Stéphane ChapuisatBorussia Dortmund170,500
Ghana Anthony YeboahEintracht FrankfurtØstrig Toni Polster1. FC Köln
 Brasilien Paolo SérgioBayer Leverkusen
1994-9534Tyskland Mario BaslerWerder Bremen200,588Østrig Toni Polster1. FC Köln170,500
Tyskland Heiko HerrlichMönchengladbach
1995-9634Tyskland Fredi BobicVfB Stuttgart170,500Brasilien Giovane ElberVfB Stuttgart160,471
Sydafrika Sean DundeeKarlsruhe SC
Tyskland Jürgen KlinsmannBayern München
1996-9734Tyskland Ulf KirstenBayer Leverkusen220,647Østrig Toni Polster1. FC Köln210,618
1997-9834Tyskland Ulf KirstenBayer Leverkusen220,647Tyskland Olaf Marschall1. FC Kaiserslautern210,618
1998-9934Tyskland Michael PreetzHertha Berlin230,676Tyskland Ulf KirstenBayer Leverkusen190,559
1999-0034Tyskland Martin MaxTSV 1860 München190,559Tyskland Ulf KirstenBayer Leverkusen170,500
2000-0134Danmark Ebbe SandSchalke 04220,647Peru Claudio PizarroWerder Bremen190,559
Bosnien-Hercegovina Sergej BarbarezHamburger SV
2001-0234Brasilien Marcio AmorosoBorussia Dortmund180,529Tyskland Michael BallackBayer Leverkusen170,500
Tyskland Martin MaxTSV 1860 MünchenBrasilien Giovano ElberBayern München
2002-0334Spanien Thomas ChristiansenVfL Bochum210,618Brasilien AiltonWerder Bremen160,471
Brasilien Giovane ElberBayern München
2003-0434Brasilien AiltonWerder Bremen280,824Holland Roy MakaayBayern München230,676
2004-0534Slovakiet Marek Mintal1. FC Nürnberg240,706Holland Roy MakaayBayern München220,647
2005-0634Tyskland Miroslav KloseWerder Bremen250,735Bulgarien Dimitar BerbatovBayer Leverkusen210,618
2006-0734Grækenland Theofanis GekasVfL Bochum200,588Schweiz Alexander FreiBorussia Dortmund160,471
Holland Roy MakaayBayern München
2007-0834Italien Luca ToniBayern München240,706Tyskland Mario GomezVfB Stuttgart190,559
2008-0934Brasilien GrafiteVfL Wolfsburg280,824Bosnien-Hercegovina Edin DžekoVfL Wolfsburg260,765
2009-1034Bosnien-Hercegovina Edin DžekoVfL Wolfsburg220,647Tyskland Stefan KiesslingBayer Leverkusen210,618
2010-1134Tyskland Mario GomezBayern München280,824Senegal Papiss CisséFreiburg220,647

Noter

  1. ^ "Jf. Haslund.info". Arkiveret fra originalen 5. juni 2011. Hentet 5. juni 2011. Arkiveret 5. juni 2011 hos Wayback Machine
  2. ^ "Jf.Haslund.info". Arkiveret fra originalen 5. juni 2011. Hentet 5. juni 2011. Arkiveret 5. juni 2011 hos Wayback Machine
  3. ^ "German Bundesliga". beinsports.ocm.au. Arkiveret fra originalen 8. december 2015. Hentet 2015-12-01. Arkiveret 8. december 2015 hos Wayback Machine

Eksterne henvisninger


Medier brugt på denne side

Soccerball current event.svg
Forfatter/Opretter: Pumbaa80 (soccer ball), Anomie (clock hands), David Vignoni (clock face/ring), David Göthberg (putting it all together, making the clock red, shadows)., Licens: LGPL
Football with clock to represent a "current sports or football event".
Flag of Austria.svg
Flag of Austria with the red in the Austrian national colours which was official ordered within the Austrian Armed Forces (Bundesheer) in the characteristic “Pantone 032 C” (since May 2018 the Red is ordered in the characteristic “Pantone 186 C”.)
Flag of Senegal.svg
Flag of Senegal
1. Fussball-Bundesliga Deutschland 2013-2014.png
Forfatter/Opretter: Lencer, Licens: CC BY-SA 3.0
Karte der Vereine der Fußball-Bundesliga-Saison 2013/2014
Folder Hexagonal Icon.svg
Forfatter/Opretter: Original: John Cross
Vectorization: Shazz, Licens: CC-BY-SA-3.0
Icon of a folder within a dark blue hexagon. This icon is also used to represent Categories across WMF projects.
Arena Auf Schalke hosting Schalke 04 vs Dortmund in 2009.jpg
Forfatter/Opretter: Mefistofe, Licens: CC BY-SA 3.0
Football game in the Arena Auf Schalke in Gelsenkirchen during the match FC Schalke 04 vs. Borussia Dortmund in 2009.